Таким, що суперечить розумінню свободи слова, назвали рішення керівництва України блокувати низку російських інтернет-сайтів у Раді Європи і деяких правозахисних організаціях. Проти президента Петра Порошенка вже навіть є перший позов до суду: його автор, юрист із Харківщини, називає ухвалене рішення про блокування «беззаконним і безкарним порушенням прав громадян». Керівництво ж України своє рішення мотивувало тим, що інтернет – один із каналів російської гібридної війни. Разом із керівником програм нових медіа ГО «Інтерньюз Україна» Віталієм Морозом Радіо Свобода відповідає на ключові запитання по темі.
У списку санкцій – 468 юридичних осіб. Зокрема, сервіси «Яндекс», соцмережі «ВКонтакті», «Однокласники», сайти Mail.Ru Group, антивірусні компанії «Лабораторія Касперського» і DrWeb. Економічні санкції також запроваджуються проти найбільших російських телекомпаній: «ТВ Центр», РБК, ВГТРК, «НТВ-Плюс», «Звезда», ТНТ, РЕН-ТВ, ОТР. Згідно з указом, інтернет-провайдери зобов’язані заблокувати доступ до цих інтернет-ресурсів. Крім того, санкції запроваджуються проти 1228 фізичних осіб: громадян України, Росії й інших держав. З повним переліком фізичних і юридичних осіб, які потрапили під санкції, можна ознайомитися за посиланням.
У Службі безпеки України 16 травня заявили, що розробляють механізм блокування. Наступного дня про початок робіт для блокування санкційних російських інтернет-ресурсів повідомили українські мобільні оператори. Водночас, як пояснюють в Інтернет-асоціації України, налагодження системи блокування санкційних сайтів – справа не одного дня: для переоснащення і зміни типології мережі операторам знадобиться близько мільярда доларів, адже донині провайдери не мали повноважень блокувати інтернет-ресурси і, відповідно, потреби у такому обладнанні. Віталій Мороз, однак, наголошує – йдеться про блокування санкційних сайтів саме на рівні провайдерів, і порівняння України з, наприклад, Росією, де існує цілий арсенал для інтернет-цензури, зокрема – спеціальний орган, відомий як «Роскомнагляд», некоректно.
Так, в інтернеті без особливих зусиль можна знайти відповідні інструкції.
Наразі, як виглядає, йдеться лише про покарання для провайдерів, які не забезпечать блокування санкційних сайтів. Цього тижня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації, поінформувала операторів, що їх можуть оштрафувати, якщо вони не виконають рішення керівництва держави.
Секретар Ради нацбезпеки й оборони Олександр Турчинов, обґрунтовуючи рішення, заявив: «Такі соціальні мережі, як «ВКонтакті», «Однокласники» використовувалися, з одного боку, для незаконного збору інформації. З іншого боку, через них фактично ведеться інформаційна агресія проти нашої країни. Вони використовуються навіть для вербовки агентурної мережі російськими спецслужбами». Віталій Мороз розповідає, що українські активісти впродовж останніх трьох років неодноразово закликали користувачів мігрувати з російських соціальних мереж. «Питання в тому, що в російських соцмережах збираються не лише публічні дані, але й ті, які користувач вважає приватними, – пояснює експерт. – Коли ми спілкуємося в чаті «ВКонтакті», надсилаємо якісь документи по Mail.Ru (є українські чиновники, які досі користуються цим поштовим сервісом), ніхто не задумується, як ця інформація зберігається. За російськими законами, ФСБ має прямий доступ до всієї інформації, яка йде через російські сервери».
У Раді Європи, а також у Human Rights Watch висловили стурбованість рішенням української влади. У Комітеті захисту журналістів президента України закликали «припинити втручання в право громадян України на отримання інформації і думок із різних джерел». У Міністерстві інформаційної політики України натомість спростовують, що йдеться про цензуру: там кажуть, що санкції накладено «на те середовище, яке несе потенційні загрози України».
Запровадженням інтернет-цензури називають рішення української влади в Інтернет-асоціації України. Член правління асоціації Максим Тульєв в ефірі програми Радіо Свобода «Донбас.Реалії» висловив припущення, що розроблена для блокування система може використовуватися в політичних інтересах: «Чиновники отримують в руки інструмент, який дозволить за кілька годин заблокувати на території України будь-який сайт. Чи буде це використовуватися для політичного тиску на майбутніх парламентських, президентських виборах? Звісно. Всі ці довколаефесбешні лавки треба з корінням викорчовувати з України. Але ціна, яку ми заплатимо, якщо інструмент блокування буде запущений, може бути занадто високою».
Віталій Мороз, однак, вважає, що громадянське суспільство в Україні не дозволить державі використовувати цей механізм для цензури.
У Росії такий крок української влади назвали цензурою. Водночас, як зауважує Віталій Мороз, Росія блокує сайти давно і значно витонченішими методами.
Зокрема наголошують, що завжди дотримувалися українського законодавства і реагували на звернення українських правоохоронних органів. У «ВКонтакті», наприклад, заявили, що «завжди обходили політику стороною».
Загалом термін дії обмежень – від одного до трьох років. «Після припинення російської агресії проти України, – сказав президент Петро Порошенко, – ми будемо готові до перегляду цього рішення».