Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

До Олімпіади в Токіо провакцинують понад 80% мешканців Олімпійського містечка – МОК

Понад 80 відсотків учасників Олімпійських і Паралімпійських ігор у Токіо, які житимуть в Олімпійському містечку, до початку змагань будуть провакциновані від COVID-19, повідомив голова Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах.

«Разом з нашими японськими партнерами і друзями я можу тільки ще раз підкреслити повну відданість МОК щодо спільної організації безпечних для усіх Олімпійських і Паралімпійських ігор», – сказав Бах, виступаючи 19 травня в Токіо.

Він запевнив, що Олімпіада в Токіо буде безпечною як для спортсменів, так і для громадськості, попри нинішні побоювання, що цей масштабний захід може призвести до збільшення випадків захворювання.

Японське видання Nikkei повідомило 19 травня, що за три місяці після початку кампанії з вакцинації в Японії щеплення отримали менш ніж 30 відсотків медиків у великих містах, в той час як урядові дані, опубліковані раніше цього тижня, вказували про близько 40 відсотків.

18 травня Токійська лікарська асоціація, в яку входять близько 6 тисяч лікарів первинної ланки, приєдналася до закликів скасувати Олімпіаду, заявивши, що лікарні в японській столиці «зайняті і майже не мають вільних місць».

Понад 3,7% населення Японії зі 126 мільйонів зробили хоча б одне щеплення – це найнижчий показник серед багатих країн.

Велика частина Японії, включаючи мегаполіси Токіо і Осаку, до кінця місяця перебуватимуть в режимі надзвичайного стану, щоб спробувати протистояти новим інфікуванням COVID-19.

Згідно з опитуванням газети Asahi Shimbun, опублікованим 17 травня, понад 80 відсотків японців виступають проти проведення Олімпіади в цьому році – 43% респондентів хочуть скасування Ігор, а 40% виступають за ще одну відстрочку змагань.

Олімпійські та Паралімпійські гри в Токіо мали відбутися влітку 2020 року, проте через пандемію їх довелося перенести на поточний рік. У результаті проведення Олімпіади заплановане на 23 липня – 8 серпня, Паралімпіади – на 24 серпня – 5 вересня.

У МОЗ повідомили, що минулої доби в Україні від COVID-19 отримали щеплення 19 088 людей

Згідно з повідомленням, кількість вакцинованих осіб від початку кампанії становить 957 348. При цьому завершили вакцинацію (отримали другу дозу), усього 37 526 людей.

«Щеплення проводилось 242 мобільними бригадами з імунізації та 454 пунктами щеплення», – повідомили у МОЗ.

МОЗ: в Україні виявили понад 5 тисяч нових випадків COVID-19

В Україні за останню добу виявили 5 138 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19, зокрема, захворіли 260 дітей і 187 медпрацівників, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

За його даними, минулої доби шпиталізували 2 269 людей, виписали з лікарень – 3 174. Померли – 227 людей.

За добу провели 77 685 тестувань, зокрема, методом ПЛР – 31 935, методом ІФА – 13 094, досліджень експрес-тестами на антиген до SARS-CoV-2 – 32 656.

За останню добу найбільша кількість підтверджених випадків зареєстрована у Харківській області (567), Києві (477), Дніпропетровській (457), Донецькій (336) та Київській (336) областях.

За весь час пандемії в Україні захворіли 2 165 233 людей, 48 696 – померли.

Коронавірус: у світі зробили 1,5 мільярда щеплень

У світі загалом зробили щонайменше 1,5 мільярда щеплень від коронавірусного захворювання COVID-19, підрахувало інформаційне агентство AFP.

18 травня агентство повідомило, що його останні підрахунки, засновані на офіційних джерелах, показали, що щонайменше 1 500 017 337 доз вакцин ввели у 210 країнах і територіях.

Приблизно три п’ятих від загальної кількості припадає на три країни – Китай (майже 422 мільйони), США (274 мільйони) й Індію (184 мільйони).

Ізраїль лідирує за часткою населення, яке вакцинували: майже 60 відсотків людей тут отримали два уколи вакцини. Велика Британія перебуває на рівні 54 відсотків зі щонайменше однією дозою вакцини, США – 48 відсотків.

Згідно з офіційною статистикою, 32 відсотки населення в Європейському союзі отримали принаймні одну дозу вакцини.

Індія залишається однією з найбільш постраждалих країн у світі. Влада там заявила, що Нью-Делі надаватиме фінансову допомогу і спонсоруватиме навчання дітей у столиці, які стали сиротами через пандемію.

Індія є другою серед найбільш постраждалих від коронавірусу країн у світі після США, загалом тут зафіксували 25 мільйонів випадків захворювання.

Влада країни не надала даних про те, скільки дітей стали сиротами через COVID-19.

В Україні станом на 18 травня від початку вакцинальної кампанії, що стартувала 24 лютого, вакциновані 948 332 людини.

Рада відправила у відставку міністра охорони здоров’я Степанова

Верховна Рада відправила у відставку міністра охорони здоров’я України Максима Степанова.

За рішення проголосували 292 народні депутати.

Перед цим парламент звільнив міністра інфраструктури Владислава Криклія та міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігоря Петрашка, які подали у відставку.

Європа за велосипеди: 56 країн ухвалили Віденську декларацію про екологічний транспорт

Пандемія COVID-19 проявила значення активних видів екологічного пересування у справі поліпшення громадського здоров'я і необхідність забезпечення сталої мобільності в періоди криз і лих.

Європейські країни погодилися з тим, що пакети заходів по відновленню після пандемії повинні включати в себе інноваційні підходи до розширення масштабів екологічно чистих, безпечних, здорових і інклюзивних мобільності і транспорту, зокрема і за рахунок:

  • зниження залежності від автомобілів;
  • поліпшення залізничного сполучення і громадського транспорту;
  • а також значного підвищення безпеки велосипедних і піших прогулянок.

Врахувавши отриманий під час пандемії коронавірусу досвід роботи громадського транспорту і взаємодії його працівників із клієнтами було розроблено рекомендації щодо забезпечення роботи систем транспорту та мобільності у надзвичайних умовах.

Наступна партія вакцини Pfizer очікується після 7 червня – Ляшко

Наступна поставка в Україну вакцини Pfizer від коронавірусу очікується після 7 червня. Про це на форумі «Україна 30» заявив головний санітарний лікар Віктор Ляшко.

«Чергова партія постачання вакцини в рамках глобальної ініціативи COVAX вакцини Pfizer приїхала до України. Близько 130 000 доз вакцини – це одна з поставок з партії в 500 тисяч доз, яка поставлятиметься протягом тижня у рамках COVAX… Наступну поставку м-РНК вакцини в рамках глобальної ініціативи ми очікуємо на тижні з 7 червня», – зазначив Ляшко.

18 травня Україна в рамках глобальної ініціативи COVAX отримала додатково понад 122 тисячі доз вакцини Pfizer-BioNTech.

Раніше у МОЗ повідомляли, що щеплення цією партією вакцини Pfizer працівникам закладів освіти (дитячих садків, шкіл, коледжів, закладів вищої освіти) почнуть робити з 24 травня. Ідеться не лише про вчителів, а про весь персонал освітніх закладів: охоронців, бухгалтерів, кухарів, технічних працівників тощо.

Медики просять скасувати Олімпіаду у Токіо через пандемію

У Японії група медиків приєдналася до закликів скасувати Олімпійські ігри в Токіо, оскільки Японія бореться зі спалахом коронавірусної інфекції менш ніж за три місяці до початку Ігор.

Токійська асоціація практикуючих медиків, яка включає близько 6000 лікарів первинної медичної допомоги, заявила, що лікарні в японській столиці «майже повністю заповнені» на тлі подальшого збільшення кількості інфікованих.

З аналогічним закликом виступали й інші експерти у галузі охорони здоров’я.

Інтернет-петицію із закликом скасувати Ігри підписали сотні тисяч людей.

«Ми просимо владу переконати МОК (Міжнародний олімпійський комітет), що проведення Олімпіади буде складним, і отримати його рішення про скасування Ігор», – мовиться у відкритому листі до прем’єр-міністра Японії Йосіхіро Суги, який було надіслано 17 травня.

Нове довкола COVID-19 (відео)

Нове довкола COVID-19 (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, коли рівень смертності в усьому світі перевищує 3,3 мільйона осіб, кількість щоденних інфекцій в Індії впала нижче від 300 тисяч вперше з 21 квітня.

Але багато індійців, як і раніше, не можуть отримати належну медичну допомогу, а жителі одного села в Уттар-Прадеш у розпачі вдаються до нетрадиційної медицини; Таїланд переживає третю хвилю коронавірусу, при цьому більшість нових випадків інфікування припадає на переповнені тюрми країни; Непал настільки потребує балони з киснем, що просить альпіністів привезти балончики з експедицій, а не викидати їх; Ситуація в Європі продовжує поліпшуватися, у Франції скасовуються обмеження. (Відео Reuters)

14% закладів харчування не відкрилися після весняного карантину – Opendatabot

Після весняних карантинних обмежень у кількох регіонах 14% закладів харчування закрилися остаточно – про це повідомляє проєкт із відкритих даних Opendatabot на основі даних ІТ-компанії Poster.

Як нагадують аналітики, наприкінці березня в Києві, Львові та Одесі почався локдаун, який тривав до кінця квітня. Ресторани, кафе та кав’ярні могли працювати тільки навинос.

За даними Poster, станом на 9 травня працювали 86% від кількості закладів, які працювали станом на 7 березня.

«На травневі свята обмеження були зняті, проте за цей період відновитися не вдалося. Відкрилося +2% ресторанів. Обіг також збільшився лише на 2% у порівнянні з показниками локдауну», – йдеться в аналізі.

Ті ж заклади, які відкрилися, втратили 12% від докарантинних обігів.

За рік, додають у Opendatabot, ресторанний бізнес втратив майже 40% закладів.

МЗС контролює ситуацію з евакуацією українців з Непалу, Палестини та Ізраїлю

Про це на брифінгу 18 травня повідомив глава МЗС Дмитро Кулеба.

«Ми дізналися, авіакомпанії яких країн світу планують пробитися в Непал для вивезення громадян, і вступили з ними в діалог, щоб громадяни України могли купити квитки на ці рейси. Зокрема, ми домовилися з турецькими і катарським авіалініями. Станом на вчорашню ніч з майже 100 людей, які виявили бажання повернутися з Катманду в Україну, 43 вже купили квитки на літаки», – зазначив міністр.

Він пояснив, що українцям знадобилася допомога з перельотом, через рішення Непалу закрити авіасполучення в зв’язку з загостренням ситуації з коронавірусом.

Кулеба додав, що ситуація в Палестині та Ізраїлі «дуже складна».

«Ми там теж на контакті з нашими громадянами, і всім, хто потребує допомоги, будемо її надавати», – сказав глава МЗС.

За його словами, з Гази хочуть евакуюватися понад 100 громадян України.

У Міністерстві закордонних справ України минулого тижня повідомили Радіо Свобода, що на території Непалу у зв’язку із призупиненням міжнародного авіасполучення вимушено залишаються 107 українців.

В Україну прибули понад 122 тисячі доз вакцини Pfizer – ЮНІСЕФ

Україна в рамках глобальної ініціативи COVAX отримала додатково понад 122 тисячі доз вакцини Pfizer-BioNTech, повідомила у вівторок пресслужба Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ.

«Щойно у міжнародний аеропорт «Київ» прибув літак із 122 850 доз вакцини Pfizer-BioNTech. Це перший із чотирьох вантажів нової партії. Загалом, до кінця тижня ЮНІСЕФ доправить всього 473 850 доз вакцини, а також розчинник для ін’єкцій», – йдеться в повідомленні.

У ЮНІСЕФ зазначають: очікується, що 378 тисяч доз (першу і другу – ред.) використають для вакцинації працівників сфери освіти, решту направлять для пріоритетних груп із першого та другого етапу вакцинації.

На заступницю голови МОЗ склали адмінпротокол за нерозкриття інформації про вакцину – StateWatch

На заступницю міністра охорони здоров’я Світлану Шаталову склали адміністративний протокол за нерозкриття інформації про вакцину від COVID-19 – про це повідомила аналітична організація StateWatch із посиланням на відповідь Уповноваженої Верховної Ради Людмили Денісової на її запит.

Йдеться про вакцину Covishield виробництва індійського інституту Serum. Як повідомляють у організації, у березні аналітики попросили Міністерство охорони здоров’я надати інформацію про дату виробництва та термін придатності партії вакцин. МОЗ цієї інформації не надав.

Як зазначають у StateWatch, омбудсменка в своїх зверненнях до МОЗ за заявою організації наголошувала, що інформація становить суспільний інтерес.

«В межах провадження відносно заступника Міністра охорони здоров’я України Шаталової Світлани Миколаївни 11 травня 2021 складено протокол про адміністративне правопорушення за частиною другою статті 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення», – йдеться у відповіді представника Уповноваженої з прав людини.

Протокол направили для розгляду до Печерського районного суду міста Києва.

МОЗ наразі не коментував цієї заяви аналітиків.

У квітні начальник відділу промоції «Одеського обласного центру громадського здоров’я» Святослав Лінников повідомив Радіо Свобода, що вакцина Covishield має термін придатності до кінця червня.

У МОЗ повідомили, що минулої доби в Україні вакцинувалися 17 232 людини

«948 332 людини щеплено від початку вакцинальної кампанії, з них отримали 1 дозу – 948 330 осіб, завершили вакцинацію (отримали 2 дози) – 27 454 особи (із них 2 особи отримали 1 дозу за кордоном)», – йдеться в повідомленні.

Добовим лідером вакцинації став Київ – 1 963 щеплення. Найменше щеплень зробили на Луганщині – 372.

«Щеплення проводилось 266 мобільними бригадами з імунізації та 406 пунктами щеплення. Станом на 17 травня 2021 року до листа очікування вакцинації від COVID-19 записались 564 929 людей», – повідомили у МОЗ.

Коронавірус: МОЗ повідомило про 4 095 нових випадків, 285 людей померли

В Україні минулої доби виявили 4 095 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19, зокрема, захворіли 235 дітей та 162 медпрацівники, повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

За його словами, протягом минулої доби шпиталізували 999 людей, одужала 17 751 людина, 285 – померли.

За останню добу найбільша кількість підтверджених випадків зареєстрована у Донецькій (428), Рівненській (425), м. Київ (425), Полтавській (275) та Запорізькій (265) областях.

За добу в Україні провели 61 110 тестувань, зокрема методом ПЛР – 30 693.

За весь час пандемії в Україні, за даними МОЗ, захворіли 2 160 095 людей, померли – 48 469.

Робота по 55 годин і більше на тиждень підвищує ризик передчасної смерті – дослідження ООН

В Організації Об’єднаних Націй заявили, що ризик передчасної смерті від серцевих захворювань та інсульту вищий у людей, які працюють більш ніж 55 годин на тиждень. 17 травня в журналі Environment International опубліковане дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я та Міжнародної організації праці, що вважається першою глобальною оцінкою ризиків для життя і здоров’я, пов’язаних з тривалою роботою.

У дослідженні, що охоплює передпандемічні роки (2000-2016), зібрані дані з десятків досліджень з участю сотень тисяч людей.

«Робота 55 і більше годин на тиждень – серйозна небезпека для здоров’я. Настав час усім нам – урядам, роботодавцям і службовцям – усвідомити той факт, що тривалий робочий день може призвести до передчасної смерті», – прокоментувала голова департаменту ВООЗ з питань довкілля, зміни клімату і охорони здоров’я Марія Нейра.

Повідомляється, що робота 55 або більше годин на тиждень, за даними дослідження, пов’язана зі збільшенням ризику інсульту на 35% і підвищенням ризику смерті від ішемічної хвороби серця на 17% в порівнянні з роботою від 35 до 40 годин.

В «Слузі народу» розповіли, чи голосуватимуть за відставку міністра Степанова

Більшість фракції «Слуга народу» голосуватиме за відставку міністра охорони здоров’я Максима Степанова. Про це заявив в коментарі Радіо Свобода голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко.

«Я голосуватиму (за відставку Степанова – ред.) і більшість фракції також. Скільки саме – визначимось в результаті фракції», – розповів Корнієнко.

В Інституті фізіології розповіли, чому вартість оренди корпусу закладу складає 1 гривню

Інститут фізіології імені Богомольця НАН України та Управління Державної охорони уклали договір оренди адміністративно-лабораторного корпусу інституту вартістю в одну гривню. Про це повідомили у відповіді на запит Радіо Свобода в Інституті фізіології імені Богомольця.

«Орендна плата визначається згідно пункту 10 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженою постановою Кабінету міністрів України від 4 жовтня 1995 року №785, а саме «Розмір річної орендної плати за оренду нерухомого майна одна гривня встановлюється таким орендарям: бюджетним організаціям, які утримуються за рахунок державного бюджету», – мовиться в повідомленні.

В Інституті фізіології Богомольця розповіли, що йдеться про адміністративно-лабораторний корпус зі складом №1, загальною площею 1158,1 квадратного метра та частину асфальтного покриття загальною площею 780 квадратних метрів.

В інституті зазначили, що договір містить такі додаткові умови:

  • строк оренди – 10 років;
  • проведення ремонтних робіт орендованого майна на суму не менше 520 тисяч гривень.
55% українців вважають, що зараз не час змінювати міністра охорони здоров’я – опитування

Соціологічна група «Рейтинг» провела опитування, в пербігу якого з’ясувала, що 55% опитаних українців вважають, що зараз не потрібно змінювати міністра охорони здоров’я.

Згідно з даними дослідження, підтримують призначення нового очільника МОЗ 25% українців.

Крім того, 54% українців вважають, що першочерговим напрямом роботи влади в медичній сфері має бути забезпечення безкоштовними ліками хворих на тяжкі захворювання. Серед інших пріоритетів опитані відзначили закупівлю нового медичного обладнання для лікарень (29%), виправлення недоліків здійснюваної медичної реформи (25%).

«49% вважають, що критика окремими політиками дій влади щодо боротьби з пандемією коронавірусу скоріше шкодить боротьбі із захворюваністю. 26% – протилежної думки», – йдеться в дослідженні.

Опитування методом формалізованого інтерв’ю тривало 4-8 травня серед повнолітнього населення усіх регіонів, крім окупованих. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Помилка репрезентативності не більше ніж 2,2%.

Сьогодні Комітет Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування розгляне подання прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо звільнення Максима Степанова з посади міністра охорони здоров'я України.

Засідання відбудеться о 16:00 у режимі відеоконференції. Також сьогодні фракція «Слуга народу» має обговорити питання щодо можливої відставки Степанова. У партії Радіо Свобода повідомили, що таке засідання заплановане на 18:15. Сам Максим Степанов раніше заявив, що не писав заяву про відставку з посади очільника МОЗ.

Британія знімає більшість обмежень, пов’язаних із пандемією COVID-19

Велика Британія готується пом’якшити більшість обмежень, що діють у країні через пандемію COVID-19. Починаючи з 17 травня, більша частина країни знову зможе відвідувати паби, ресторани і кінотеатри.

Скасування обмежень означає, що в Британії будуть дозволені збори до 30 людей нпросто неба, а двом сім’ям можна буде збиратися в приміщенні; кафе, бари і ресторани знову відкриються для обслуговування в приміщенні; мешканцям будинків для літніх людей дозволять приймати п’ятьох відвідувачів; а у школах більше не обов’язково буде прикривати обличчя.

Водночас прем’єр-міністр Боріс Джонсон закликав британців «робити цей наступний крок із великою дозою обережності».

Джонсон заявив, що поширення варіанту коронавірусу, вперше виявленого в Індії, означає, що остаточне зняття обмежень у Британії, заплановане на червень, може бути відкладене.

Побоювання зростають через поширення цього штаму коронавірусу, який, на думку британських вчених, стане домінуючим у Сполученому Королівстві і який є більш заразним, ніж варіант, вперше виявлений у Британії.

COVID-19 мав значний вплив на економіку Великої Британії і, за даними Університету Джонса Гопкінса, призвів до смерті 127 679 людей – це найбільша кількість загиблих у Європі та п’ята в світі після США, Бразилії, Індії і Мексики.

Тим часом, Індія повідомила про 281 386 нових заражень COVID-19 за останню добу, тоді як кількість смертей зросла до 4 106.

Загалом на коронавірусну хворобу в Індії захворіли 24,97 мільйона людей, що є другим за величиною у світі після США числом, кількість загиблих становить 274 390, повідомили індійські органи охорони здоров’я.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG