Віктор Янукович заявив, що з Донецька за його кортежем почав слідкувати інший автомобіль і що на його кортеж була засідка: «З Донецька виїхала якась група, яка їхала вслід за нами, відстань в часі була невелика». На запитання прокурора про те, чи був знайомий із генералом-полковником, командувачем військами підвенного військового округу Російської Федерації Галкіним Олександром Вікторовичем, Янукович відповів: «Я ніяких цих прізвищ не знаю і не пам’ятаю».
Суд пішов на півгодинну перерву. У мереж активно коментують першу частину допиту. Ось що у Facebook написали журналіст Сергій Руденко та блогер Віктор Литовченко.
На думку депутата Сергія Лещенка, зачитування Януковичу підозри про державну зраду є «фарсом». За його словами, після цього або потрібно визнавати Януковича легітимним, або оголошувати Олександру Турчинову кримінальне провадження через «узурпацію влади». Також той факт, що Юрій Луценко одночасно і процесульною особою, і потерпілим, і свідком для Європейського суду означатиме упередженість українського слідства.
Раніше директор Transparency International Ярослав Юрчишин написав у Facebook, що точитиметься дискусія щодо юридичного обгрунтування цієї дії, але «Генпрокурор робить, що в його силах».
Віктор Янукович відповідає на запитання представників потерпілих. За словами Януковича, колишній Міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко доповідав йому про 70-80 людей і вдвічі більше поранених. Доповіді були у вигляді довідок, які надсилалися згідно з системою, яка тоді була відпрацьована Адміністрації президента. Янукович стверджує, що користувався засобами спецзв'язку, а телефоном та інтернетом не користувався.
Представник потерпілих Євгенія Закревська запитала Віктора Януковича про обстріл кортежу 21 лютого 2014 року. Відповіді намагається давати представник захисту Януковича.
За словами Януковича, 21 лютого з автоматичної зброї було обстріляно кортеж, у якому знаходилась його охорона. Знайшовши інформацію в нотатка, Янукович назвав прізвище пораненого охоронця: Іванцов Дмитро Валерійович.
Журналіст Deutsche Welle так прокоментував тему обстрілу кортежу колишнього президента:
Представник потерпілих: Хто має понести відповідальність за такі ії правоохоронців?
Віктор Янукович: Це небезпечне припущення. Небезпечне чому? По відношенню до кожної людини, сказати заздалегідь, що він злочинець, що з ним треба зробити, це означає несправедливий і неправильний підхід у суспільстві. Тому практика така… з точки зору прав людини. Тому я не робив би цього.
Віктор Янукович заявив, що в разі підписання Угоди про Асоціацію з Євросоюзом, його обрали би на другий термін.
«З політичної точки зору, мені було набагато вигідніше підписати (Угоду про Асоціацію - ред.), заплющити очі, одморозитися, хай буде що буде. І скоріш за все, потім би мене обрали на другий термін,» - сказав він у відповідь на питання сестри загиблого на Майдані Юрія Паращука про те, чому не виходив до активістів на Майдані.
Журналістка Христина Бердинських описала те, що відбувається, як «драматичний момент»
Янукович вибачився перед сім’ями постраждалих і запевнив, що робив усе, щоб трагедії не сталося: «Сьогодні я готовий дивитись вам в очі і відповісти на всі питання. І я як ніхто сьогодні – ваш союзник і зацікавлений в тому, щоб ми знайшли ту істину, яка вас цікавить… Я хотів би, щоб ми з вами об’єднались».
Віктор Янукович сказав, що суд повинен назвати прізвища людей, яким вигідні були жертви на Майдані, але політичну відповідальність несуть лідери Майдану, які потім «захопили владу в неконституційний спосіб».
Журналістка Тетяна Висоцька обурилася у Facebook, що такі питання екс-президенту є ознакою непрофесіоналізму.
На питання, де був Віктор Янукович на території України під час прийняття Верховною Радою так званої «постанови про самоусунення президента України», він відповів: «Я був в цей час в місті Донецьку. Я був в резиденції пана Ахметова, після цього я вирушив у бік Криму».
Список уточнюючих питань, на які Віктор Янукович не дав відповіді, оскільки «не пам’ятає»:
Про що доповідав вам колишній міністр оборони Павло Лебедєв засобами спецзв’язку вранці 20 лютого?
Про що ви давали вказівки 20 лютого зранку засобами урядового телефонного зв’язку міністру внутрішніх справ Віталію Захарченку і відразу після цього голові служби безпеки Олександру Якименку?
Про що йшлося у розмові з Захарченком 20 лютого о 7:00 по спецзв’язку?
Ранок 20 лютого, ініціатор розмови Віктор Янукович, з 8:00 по 8:29, безпосередньо перед розстрілом, про що Ви спілкувалися з Захарченком?
Журналіст Сергій Руденко прокоментував це на своїй сторінці у Facebook:
Віктор Янукович про логіку свого звернення до Російської Федерації щодо введення російських військ після розстрілу Майдану: «Це питання філософське, я не філософ».
Коментар до запитання прокурора та відповіді екс-президента опублікувала на своїй сторінці журналістка Ольга Худецька.
Віктор Янукович про ситуацію в Криму у лютому 2014 року:
«Коли я приїхав у Крим, я почав шукати кримську владу. По дорозі ще коли їхав. Я знайшов одного з представників Севастопольської адміністрації. Яцуба Володимир Григорович також був на зв’язку, але я його не знайшов. Тому я переговорив із цим працівником…
Він сказав мені, що в Севастополі виступав чоловік, якого принизили по дорозі з Києва в Черкаській області, якого викинули з машини, машину спалили. Його заставляли їсти скло і співати гімн України і кричати «Слава Україні». Його били і били інших учасників… І коли він виступив, було прийняте радиклаьне рішення: негайно розпочати референдум про вихід з України і приєднання до Росії».
Політолог Богдан Яременко прокоментував у Facebook заяви Віктора Януковича про спроби замаху на нього.
За словами політолога, десят років тому у вищих щаблях української влади було дуже популярно боятися отруєння. Він написав, що «на останньому етапі владарювання система переросла у те, що ми бачили із сюжетів в Межигір"ї - аж до хімічних лабораторій для перевірки продуктів».
Віктор Янукович розповів, з ким спілкувався 22 лютого 2014 року перед голосуванням Верховною Радою постанови про відсторонення. Екс-президент заявив під час допиту, що спілкувався з деякими депутатами, які тоді не голосували. Також, за словами Януковича, він мав особисту телефонну розмову з Арсенієм Яценюком, а пізніше ж Ганною Герман. Раніше під час допиту Янукович заявив, що готовий до перехресного допиту із Петром Порошенком, Арсенієм Яценюком, Андрієм Парубієм та Олегом Тягнибоком.
Євгенія Закревська: До якого моменту Ви вважали себе президентом?
Віктор Янукович: Я на сьогоднішній день, я особисто, не зняв з себе цієї відповідальності, і я її несу перед українським народом.
Блогосфера одразу відреагувала коментарями:
Святошинський суд вважає допит Віктора Януковича завершеним.
Допит свідка Станіслава Шуляка, колишнього командувача Внутрішніх військ МВС України, перенесли на 2 грудня 2016 року, 13:00 за Києвом. Потерпілого у цій справі Святошинський суд допитає 1 грудня. 2016 року. Як і Янукович, Шуляк оголошений у розшук в Україні за іншими провадженнями.
Допит тривав з 13:00, незабаром повинна початися прес-конференція Віктора Януковича у Ростові.
Горошинський Олександр, захисник Павла Аброськіна та Олександра Маринченка: «За результатами допиту було встановлено факти, які спростовують обвинувачення в частині обстановки в період подій на Майдані, починаючи з акцій протесту на Майдані 24 листопада і закінчуючи 20 лютого 2014 року». На думку адвоката, Янукович довів, що радикально налаштовані мітингарі вдавалися до провокацій щоразу, як влада намагалася врегулювати конфлікт мирним шляхом.
Євгенія Закревська, адвокат Небесної Сотні: «Для суспільства важливо, що Янукович не пам’ятає, коли були перші вбивства, він не знає кількості вбитих людей, він взагалі інформацію щодо 20 лютого не пам’ятає практично. Чи говорить, що не пам’ятає. А все, що відбувалося під час його втечі з України, він пам’ятає посекундно. Ми можемо зробити із цього висновки морального характеру, але не можу сказати, що це якась користь для слідства. Ті крихти інформації, які ми сьогодні отримали, також будуть використані. Допитувати цього свідка було ініціативою захисту, якщо вони вважають, що якусь користь отримали, то я її не бачу».
Прокурор: «Дійсно, нових обставин ми не отримали, ми розуміли, що на наші питання він відповідатиме «не пам’ятаю» або «не знаю», однак деякі питання нас дуже здивували. Бачите, щодо нападу він пам’ятає, а те, що стосується безпосередньо розстрілу на Майдані, він взагалі не пам’ятає. Будучи президентом, знаючи про те, які події відбуваються на Майдані, прокидається, не повідомляючи, де; яким чином був обізнаний про ці розстріли, також не повідомляється. Велика справа була зроблена судом не тільки щоб зрозуміти, що він скаже, а для того, щоб побачити його відношення до цього».