У світі лунає дедалі більше заяв, що перші офіційні повітряні удари військ Росії в Сирії були спрямовані проти сил політичних опонентів режиму сирійського президента Башара аль-Асада, а не проти ісламістського угруповання «Ісламська держава».
Президент головного сирійського опозиційного об’єднання, Національної коаліції сирійських революційних і опозиційних сил, що базується в Туреччині, Халед Ходжа повідомив, що внаслідок російських повітряних ударів були вбиті не менш як 36 цивільних мешканців. Як написав він у твітері, ці удари були завдані по територіях, де немає бойовиків «Ісламської держави» чи інших ісламістських угруповань, пов’язаних із мережею «Аль-Каїда».
За словами Халеда Ходжі, всі цілі, уражені російськими ударами на північ від міста Хомса, були цивільними, і ці території нині контролюють сили опозиції, які вибили з них «Ісламську державу» ще рік тому.
Іще одне сирійське противладне об’єднання, «Таджамму-ль-Ізза», що має підтримку США, теж коротко заявило у твітері, що удари у провінції Хама вразили саме його позиції в місті Латамна.
Агентство «Ройтерз» цитує неназване дипломатичне джерело у Франції, яке так само повідомляє, що удари Росії були спрямовані проти опозиційних до режиму Асада сил, а не проти ісламістів.
Крім того, удари по контрольованих опозицією територіях здійснили і військово-повітряні сили влади Сирії. За даними сирійських правозахисників, унаслідок цих ударів, здійснених у провінції Хомс, загинули ще не менш як 27 цивільних мешканців і десятки були поранені.
Раніше в середу неназваний американський посадовець заявив агентству «Ройтерз», що удари російської бойової авіації були спрямовані на території, де немає бойовиків «Ісламської держави», а діють інші супротивники сирійського режиму. Ідеться в першу чергу про околиці міста Хомса, де спільні удари російської й сирійської урядової бойової авіації підтвердило сирійське державне телебачення. Загалом, за цим повідомленням, удари були здійснені по семи місцевостях.
Також і західні аналітики зверрнули увагу, що в околицях Хомса немає бойовиків «Ісламської держави». Зокрема, аналітик Томас П’єррет із Університету Единбурга сказав Радіо Свобода, що там діють різноманітні сили – від «Вільної сирійської армії» (сил світської опозиції) до угруповання «Джабгат ан-Нусра» («Фронт перемоги» – ісламістська організація, що заявляє про себе як про частину мережі «Аль-Каїда»), – але ніякої «Ісламської держави» там точно немає.
У Росії про ці перші офіційно завдані удари в Сирії заявили, що вони були спрямовані проти позицій, техніки і складів, які, на думку Москви, належать саме «Ісламській державі».
Саме підтримка сирійського режиму, якому вже відмовили в легітимності багато країн Заходу й арабського світу, в його протистоянні «Ісламській державі» була заявленою метою російської воєнної операції в Сирії.
Удари були здійснені негайно по тому, як у Росії верхня палата парламенту, Рада федерації, одноголосно схвалила запит президента Володимира Путіна про використання російських Збройних сил поза межами країни, а президент Сирії Башар аль-Асад офіційно звернувся до Москви по воєнну підтримку.
Ці удари відразу ж підтримала Російська православна церква – її представник назвав боротьбу проти тероризму «священною».
Режим Асада називає «терористами» всіх своїх супротивників – і радикальних ісламістів, і сили поміркованої політичної опозиції, що мають підтримку Заходу й арабського світу.
Удари російських військ у Сирії також призвели до зростання напруженості у відносинах зі США, бойова авіація яких є головною силою міжнародної коаліції проти «Ісламської держави» в Сирії й Іраку; ця коаліція воює проти ісламістів на підтримку світської сирійської опозиції.
Як повідомляв речник Державного департаменту США Джон Кербі, Москва попередила Вашингтон про ці удари лише за годину до них і при цьому вимагала, щоб авіація США припинила свої дії в повітряному просторі Сирії. Але, як заявив Кербі, у США відкинули вимогу Росії і підтвердили, що авіація коаліції діятиме, як і раніше, за власними планами.