Київ – «Марш рівності» в українській столиці відбувався всередині поліцейських кордонів зі щитами, собаками і металодетекторами. Між тим, до правозахисної ходи цього року приєдналось близько півтори тисячі людей. Вони пройшли від Червоного корпусу університету імені Шевченка до станції метро «Площа Льва Толстого». Згадана хода – це завершальний захід міжнародного форуму ЛГБТІ «КиївПрайд», який відбувається у столиці України вже уп’яте. Супротивники проведення ЛГБТІ-заходів організували одночасний мітинг, пізніше молодики під радикальними гаслами зібралися біля станції метро «Театральна». Поліція повідомила про 57 затриманих і 10 складених адміністративних протоколів за «дрібне хуліганство» упродовж дня.
Щоб потрапити на марш, приходимо заздалегідь. Потрібно пройти через «рамку», а тоді тебе обшукують. Спочатку здається, що мітингувати вийшли поліцейські – так багато їх у парку Шевченка. Однак пізніше починають активно прибувати учасники: їх загалом, за підрахунками правоохоронців, було близько 1,5 тисячі, хоча організатори кажуть про 2 тисячі.
Колони формуються і починають рух, скандуючи: «Безпека людини – розвиток країни».
Серед учасників маршу – правозахисники, громадські активісти, демобілізовані військові, політики і дипломати. Дехто прийшов із дітьми, були люди на інвалідних візках.
На думку директорки форуму «КиївПрайд-2016» Анни Шаригіної, цьогорічний марш значно відрізняється від попередніх таких заходів у столиці: «Минулого року було всього триста учасників та учасниць цієї ходи, а на цю ходу зареєструвалося понад тисячу людей. По-друге, це дуже сильна співпраця з поліцією та КМДА, у нас є охорона, ми можемо почуватися у більшій безпеці».
Окрім того, на відміну від попередніх маршів, цей зробили повністю відкритим – інформація про час і маршрут була у відкритому доступі у соцмережах.
Прийшли і супротивники маршу із платами про «содомський гріх», всередині поліцейського кордону їх було трохи більш ніж десять.
Коли хтось із них намагався перегородити шлях колоні, поліція відтісняла їх або виводила за оточення.
Дійшовши до метро, колона розділилась: частина учасників роз’їхалася підземкою, інша частина – на автобусах.
«Забіг» проти маршу
Майже одразу після завершення ходи на площі перед метро по той бік поліцейського кордону стали збиратись люди. Пізніше з’явилась інформація про те, що представники праворадикальних груп збираються на станції метро «Олімпійська». Туди дійсно прийшло кілька десятків молодих хлопців. Частина з них закривала обличчя, частина на вигляд – підлітки.
Вони починають рух кудись повз стадіон, час від часу переходячи на біг, в голові колони дехто запалює «фаєри». Ніхто не пояснює, куди саме вони рухаються і навіщо. Скандують гасла, частина з яких може трактуватися як мова ворожнечі.
Пізніше виявляється, що ці люди прямують до станції метро «Театральна». Там починається стихійний мітинг, підходять поліцейські. У процесі дехто з учасників має сутички з правоохоронцями, кількох людей затримують. Сваряться із поліцейськими і деякі журналісти, яких не пропускають через оточення.
Серед людей на мітингу Радіо Свобода бачить Дмитра Савченка, речника «Правого сектору». Він, однак, каже, що прийшов як помічник депутата на випадок, якщо комусь будуть перешкоджати проводити мирне зібрання.
«Хлопці вийшли центром прогулятися. Ви ж знаєте, які події відбувалися: проводився гей-парад. Зрозуміло, що є частина молоді, яка не хоче сприймати і толерувати ці цінності», – каже Савченко.
На акціях затримали 57 осіб – поліція
Протягом акцій 12 червня у Києві поліція затримала 57 осіб, склали 10 адміністративних протоколів за статтею «дрібне хуліганство». Про це на брифінгу повідомила голова Національної поліції Хатія Деканоїдзе. Серед затриманих четверо – це супротивники «Маршу рівності», що брали участь у мітингу на станції метро «Театральна», кажуть у Нацполіції.
Наразі, за їхніми даними, всіх відпустили.
«Ми продовжуємо патрулювати місто. Є інформація, що буде ще декілька зібрань людей радикально налаштованих, і теж там у нас мобілізовані і патрульна поліція, і представники головного управління Нацполіції», – зазначила Деканоїдзе.
Повідомлень на лінію «102» щодо агресії з будь-якого боку не надходило, однак, за інформацією правоохоронців, уже після початку маршу було повідомлення про замінування бульвару Шевченка, та вибухових пристроїв виявлено не було.
Водночас, як розповіла Радіо Свобода представниця оргкомітету маршу Руслана Панухник, приблизно через півтори години після завершення заходу на одного з учасників напали невідомі і зламали йому ніс. Зараз, за словами активістки, постраждалому надають допомогу медики, а його адвокати намагаються знайти спосіб ідентифікувати нападників.
Цього року міжнародний ЛГБТІ-форум «КиївПрайд» відбувався протягом тижня із 7 червня. В рамках заходу провели понад десяти різних акцій: дискусії, виставки та кінопокази.
На цю ж тему:
11.06.2016
Сексуальні меншини. Звір завжди починає з малого
Деградація, як правило, починається з утиску прав. І перші на черзі майже завжди сексуальні меншини, як найбільш беззахисні далі
11.06.2016
Гомофобія – це ірраціональна ненависть – ЛГБТ-активіст
«Є право на мирні зібрання. І поза законом будуть саме ті, хто фізично погрожуватиме Маршу рівності» далі
10.06.2016
«Марш рівності». Велд: Україна може стати лідером недискримінації
«Марш рівності» засвідчить, якого іміджу прагне Київ: відкритого й розмаїтого міста чи столиці гомофобії – євродетутат далі