У місті Донецьку Ростовської області Росії оголошують вирок у справі Надії Савченко. Вердикт зачитуватимуть два дні − 21 та 22 березня. Це підтвердив Радіо Свобода один із адвокатів льотчиці Ілля Новіков. За його словами, вже з початку квітня настає час, коли Надію можуть відпустити в Україну. І це залежить не від суддів, а від російського президента Володимира Путіна. Останніми тижнями вимогу звільнити льотчицю все активніше висловлюють як найвпливовіші політики Заходу, так і пересічні люди в Україні та за кордоном. Натомість російські офіційні особи наполягають на обґрунтованості судового переслідування Савченко. Частина ж українських експертів зауважує – Надія потрібна Україні, але вона є небезпечною для деяких тутешніх політиків. Ті зацікавлені, щоб полонена залишалася за ґратами у Росії й не склала їм політичної конкуренції після повернення.
Після оголошення вироку Надія Савченко продовжить голодування ще на 10 днів, доки вирок вступить в дію, після чого відновить сухе голодування. Про це вона заявляла у своїй заключній промові. «Тоді в Росії є не більше 10 днів, щоб повернути мене в Україну. Мене не хвилює, який чином вони будуть це аргументувати», – сказала Надія Савченко.
Як зазначив в ефірі Радіо Свобода адвокат української льотчиці Ілля Новіков, відлік часу повернення Надії до України почнеться з початку квітня, адже тоді вирок набуває чинності через 10 днів.
Виправдувального вироку очікувати не варто, також це не буде помилування, говорить адвокат. Втім, цілком можливий варіант, коли Надію після оголошення вироку відправлять відбувати, так би мовити, покарання в Україну. Можливо, відбудеться обмін у рамках мінського процесу або її обміняють на ГРУшників, яких судять в Україні – Єрофеєва й Александрова, перелічив можливі сценарії розвитку ситуації захисник Савченко. За словами адвоката, це вже не так суттєво.
З боку захисту не буде апеляції, бо Надія це забороняєІлля Новіков
«З боку захисту не буде апеляції, бо Надія це забороняє. Ми як її правники радили їй таки скласти цю скаргу, бо вважається саме собою, що вона має скласти скаргу. Надія відмовляється. І ми вже переконані, що ця відмова трактується всіма, хто причетний до цієї справи, тобто і дипломатами, і політиками, як розумний крок з її боку, бо демонструє, що вона не вірить в те, що в Росії існує якийсь суд», – зазначив Новіков.
Головне, щоб Володимира Путіна в принципі змусили ухвалити політичне рішення – відпустити українську льотчицю додому, а підлеглі швидко знайдуть шлях, як це оформити і втілити у життя, говорить Новіков. Отже, додає адвокат, тепер слово за політиками, які мають спонукати Путіна дати відповідну команду. Тому з цієї точки зору міжнародний тиск на господаря Кремля варто посилювати, стверджує захисник.
«Я хотів би зауважити, що вже ніхто не просить. Вже всі вимагають. Просили раніше. Якщо б у російського керівництва була політична воля, щоб це зробити, вони на це погодилися б раніше. Зараз вони вже дотягнули до тієї крапки, коли вже йдуть вимоги, і вимоги у дуже різких висловах», – сказав Новіков.
Акції на підтримку Надії Савченко проходять в багатьох країнах світу. Крім того, вимогу звільнити Надію Савченко все активніше висловлюють найвпливовіші політики Заходу, зокрема, президент США Барак Обама, канцлер Німеччини Ангела Меркель.
Однак, офіційні особи Росії наголошують, що вони не визнають Надію Савченко військовополоненою, а звинувачують її у конкретному злочині – причетності до вбивства двох репортерів російського телебачення на Луганщині влітку 2014 року. Російські прокурори вимагають для української льотчиці покарання у вигляді 23 років позбавлення волі. Крім того, у Кремлі заявляють, що будь-які рішення щодо Савченко неможливі до вироку і Володимир Путін (навіть, якби забажав) не може вплинути на рішення служителів Феміди.
Водночас, як зауважив Радіо Свобода український політичний експерт Сергій Таран, що б не казали зараз у Кремлі, позиції Путіна на світовій арені слабшають, адже західні санкції продовжують діяти. Тому, незважаючи на різку риторику, президент Росії зрештою зможе піти на поступки у «питанні Савченко».
Політичний тиск на Путіна буде наскільки великий, що у нього не буде іншого виходуСергій Таран
«Можуть бути різні механізми повернення Надії і, в принципі, як Росія оформить це – немає значення. Але політичний тиск на Путіна буде наскільки великий, що у нього не буде іншого виходу, тому що, крім усього іншого, він сподівається, що хоч якось будуть зменшені санкції», – говорить Таран.
За його прогнозами, зважаючи на жорсткі умови, які поставила Надія Савченко, і її рішучість, це питання кількох наступних тижнів після винесення вироку.
Радіо Свобода вдалося зв’язатися із сестрою Надії Савченко Вірою, вона повідомила, що напередодні з Надією вдалося зустрітися українським консулам, які оцінили її фізичний стан як задовільний. Щодо психологічного стану, то Надія, як і раніше, налаштована по-бойовому, запевнила Віра.
«9 числа я з нею бачилася. У п’ятницю 18 були консули, вони передавали, що тиск у неї низький і температура низька. Це те, що можна виміряти в тих умовах СІЗО. Стан задовільний», – сказала Віра Савченко.
Експерт з українсько-російських відносин Олеся Яхно переконана, що сподіватися на те, що Савченко на наступний день після виголошення вироку відправлять в Україну не варто, тому першочергове завдання для політиків зараз – домогтися, щоб до Надії впустили українських чи закордонних лікарів.
Розраховувати на оптимістичний сценарій у даному випадку підстав немає, вважає політичний експерт Олексій Толкачов. Світова система зіткнулася з амбіціями та небажанням поступатися однієї людини, а в України інструментів впливу на Росію немає.
Надія може бути національним лідером, який може очолити проукраїнську опозиціюОлексій Толкачов
Надія потрібна Україні, але вона є небезпечною для деяких тутешніх політиків, переконаний політичний експерт Олексій Толкачов. І додає, що саме тому раніше влада докладала недостатньо зусиль для її визволення.
«Надія може складати значно більшу небезпеку для правлячого класу в Україні, аніж для Путіна чи Росії. Вона може бути національним лідером, який може очолити проукраїнську опозицію і прибрати геть і Порошенка, і Яценюка, і значну частину Верховної Ради. Я думаю, що саме через цю небезпеку Україна надзвичайно мляво докладала на офіційному рівні зусиль щодо повернення Надії», – зазначив Толкачов.