Упродовж року на Староміській площі у Празі, одному з найтуристичніших куточків чеської столиці, стоїть синьо-жовтий намет. Його щонеділі зводять українські та чеські активісти, щоб продемонструвати солідарність із Україною. Тут збирають підписи на користь посилення санкцій із боку ЄС та розповідають про події на Донбасі усім, хто цікавиться. За словами активістів, лише росіяни, які переконані у відсутності своїх військ на сході України, не вміють себе поводити толерантно – часто провокують «Празький майдан».
Одна з активісток «Празького майдану» Катерина Скрипник приходить на ці проукраїнські акції майже від самого початку. Дівчина родом із Луганська, тож події на Донбасі сприймає як «біду вдома».
«Рівно рік тому, 6 вересня 2014 року, чеські активісти тут зібрались для акції підтримки на користь України. Вони хотіли висловити підтримку, усупереч позиції свого президента. Я прийшла, познайомилась із ними. Почала приходити щотижня, ми і далі будемо це організовувати», – каже дівчина.
За рік вдалось зробити крок уперед, говорить активістка. Зокрема, те, що починалось як разова акція, наразі перетворилось на некомерційну громадську організацію. Окрім цього, «Празький майдан» тепер має право розміщувати в місті скриньку для збору пожертв. Раніше це було їм заборонено, адже чеське законодавство досить прискіпливе до збирання коштів для країн, що не є членами Євросоюзу.
Росіяни агресивно реагують на «Празький майдан»
«Ми тепер можемо збирати гроші на підтримку України, для переселенців і гуманітарної підтримки. Ми показали у Празі фільм українських режисерів про події Донецького аеропорту. Ми перекладаємо переклад книжки Нємцова чеською. Її ми роздаватимемо безкоштовно», – продовжує Скрипник.
Поки Катерина розповідала про досягнення за рік, до намету підійшла група російських туристів. Вони затримались і почали агресивно провокувати активістів. Зокрема, фотографувались на тлі напису «Росіє, руки геть від України», демонструючи на камеру жест «середнього пальця». Компанія спробувала вихопити у когось із присутніх український прапор. Та врешті, вигукнувши, що Україну треба знищити, вони швидко пішли.
За словами Катерини Скрипник, такі провокації трапляються дуже часто, майже щонеділі.
«80% туристів із Росії дуже хворобливо це сприймають. Вони вважають, що Путін має рацію і що ніяких військ російських на Донбасі немає. На жаль, вони дуже агресивні, лаються. У нас тут висіла лялька Путіна, то одна з росіянок її розбила, пояснивши, що «ви не маєте права знущатись над президентом», – додає вона.
Активістка розповідає, що їм також часто погрожують поліцією. На це російським туристам жартома радять звертатись відразу до посольства. Росіяни йдуть геть, а намет продовжує роботу.
Бушлати, тактичні рукави, маскувальні сітки, підписи на користь посилення санкцій
«Ми допомогу почали збирати тієї зими. Спочатку теплі бушлати військовим. Потім тактичні рукавиці, наколінники, які нам приносили. Ми почали співпрацювати з такою ж проукраїнською командою в Ізраїлі. Зібрали між собою гроші і відправили їм. Вони купили кілька коробок кровоспинних бинтів, бандажів, – вони одні з найкращих», – каже Катерина.
Працюють активісти і в дипломатичному секторі: збирають підписи під петицією про посилення санкцій проти Росії. Активісти категорично проти того, щоб санкції скасували, адже бачать у них реальний механізм впливу на Кремль.
«Ми вважаємо, що санкції – це мирний спосіб вирішення питання. Тому що Росія не лише постачає на Донбас зброю і «живу силу», – вона ще й дуже фінансує тероризм, що там відбувається. Закінчаться гроші – закінчиться тероризм і війна», – каже активістка.
За словами Катерини Скрипник, під петицією підписались жителі понад 60 країн.