Доступність посилання

ТОП новини

Є загроза війни НАТО з Росією через Україну (світова преса)


Світова преса пише про небезпеку повної руйнаціє нехай і хиткого, але все ж перемир’я на Донбасі, націоналізм як частину мейнстріму в російському політичному спектрі, а також неповагу Москви до міжнародних організацій та міжнародного права на тлі її дій в Україні з початку цього року.

Видання National Interest вмістило статтю під заголовком: «Жах Європи все ще може стати реальністю: війна НАТО й Росії через Україну». Якщо перемир’я буде повністю порушене, небезпека війни в Україні стане реальною. Обидві сторони, закликає видання, мають ужити кроків для уникнення цього. Незважаючи на численні порушення, перемир’я на Донбасі все ж переважно тримається. Із зовсім різних причин, але президент Порошенко та президент Путін стали на чолі «партій миру» у своїх відповідних столицях. І на передній план, як пише видання, вийшли економічні інтереси в двох країнах. І все ж перемир’я дуже крихке. Донецький аеропорт та й саме місто Донецьк є місцем запеклих боїв із багатьма цивільними жертвами. Але «партії війни» з обох боків не полишили свої амбітні цілі. І якщо перемир’я буде повністю порушене, тоді негайно може мати місце велика війна в Україні, зауважує видання і пропонує три кроки для поліпшення ситуації:

– Розміщення військових спостерігачів ОБСЄ в достатніх кількостях і при відповідному озброєнні уздовж лінії фронту на Донбасі, починаючи з Донецька і уздовж українсько-російського кордону.

– Досягнення домовленості між Україною та Росією за активної участі Європейського союзу щодо ціни на газ для України, а також графіку погашення газової заборгованості України, що дозволило б поновити поставки російського газу Україні цієї зими.

– Започаткування політичного діалогу, за посередництва ОБСЄ, між представниками України та представниками Донецької та Луганської областей. На початкових етапах метою має бути налагодження контактів і каналів зв’язку, а в перспективі – погодження формули реінтеграції цих регіонів.

Газета Financial Times пише, що хоча президент Росії Путін шокував Захід своєю анексією Криму, але в Москві є яструби, які розчаровані тим, що він не пішов далі. Один із таких – чільний депутат російського парламенту В’ячеслав Ніконов, який також є онуком В’ячеслава Молотова, сталінського міністра закордонних справ. Політику Путіна щодо України він характеризує як «дуже обережну». Журналіст газети запитав у депутата Ніконова, як би діяв його дід в питанні України нині і почув відповідь: «Молотов вторгся б до України і взяв би її за тиждень». Але погляди Ніконова не є чимось таким, що не вписується в російський політичний мейнстрім. Насправді, пише газета, його націоналізм та глибока підозра щодо Заходу є типовими у сучасній Росії. Автор статті каже, що в Європі, зокрема у Варшаві та Берліні, певні речі щодо української кризи сприймаються як усталені факти. Наприклад, анексія Криму Росією сприймається як акт незаконної агресії. Також, що мало місце пряме російське втручання в Україні. Німецький уряд вважає, що 500-3000 російських військових загинули під час бойових дій у Східній Україні. Але у світі Ніконова, зауважує газета, криза в Україні є продуктом американської агресії. На його думку, в Україні і справді є іноземні війська та військові радники – але американські, а не російські. Це, пише газета, є типовою темою на російському телебаченні. Націоналістичний запал у російських медіа є причиною сильного занепокоєння в балтійських державах та Польщі. Однак є один аспект української кризи, погляди на який збігаються і в Росії, і в Польщі. А саме: відчуття справжньої загрози того, що український конфлікт може перерости і в ширшу війну Росії та Заходу.

Видання World Politics Review пише, що упродовж усієї української кризи Росія продемонструвала міцний апетит на території і застосування сили. Вона продемонструвала неповагу до міжнародних угод та інституцій. У той час як Москва переважно тримає Організацію Об’єднаних Націй на відстані від залученості до конфлікту, вона дозволила ОБСЄ спостерігати за ситуацією на місцях. Навіть якщо це є лише витівкою для відбиття критики з боку Заходу, Росія використала миротворчі зусилля ОБСЄ, підтримувані Німеччиною, для прикриття своїх дій з дестабілізації України. А російські маріонетки на Сході України погрожували і викрадали спостерігачів місії ОБСЄ. Виглядає на те, пише видання, що Росія, яка завжди готова боротися за привілеї свого членства в міжнародних організаціях – як от місце постійного члена Ради безпеки ООН – все ж не занадто переймається репутацією цих безпекових організацій. А її дії в Україні явно спрямовані на пониження впливу Європейського союзу та НАТО на пострадянському просторі, зауважує видання.

  • Зображення 16x9

    Ростислав Хотин

    Працював кореспондентом агентства Reuters у Києві, на Всесвітній службі «Бі-Бі-Сі» в Лондоні, кореспондентом телеканалу «1+1» та агенції УНІАН у Брюсселі, а нині – редактор Радіо Свобода в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG