Однозначне потрапляння у Верховну Раду соціологи прогнозують «Блоку Петра Порошенка», «Радикальній партії Олега Ляшка» та «Батьківщині». Дуже близько до 5% виборчого бар’єру підходить «Громадянська позиція Гриценка». Такі дані одразу двох соціологічних досліджень Київського міжнародного інституту соціології, фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» та Міжнародної фундації виборчих систем IFES, проведених у вересні цього року. Радіо Свобода зібрала оприлюднені дані соціологів і порівняла, яке ж майбутнє українському парламенту вони малюють.
До позачергових парламентських виборів залишився рівно місяць. Втім третина українців, які готові голосувати, досі не знають за кого ставитимуть позначки у бюлетенях.
«Третина тих, хто хоче йти на вибори, не визначилися, тому резерв для зростання голосів у різних політичних сил дуже великий», – каже директор фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» Ірина Бекешніка.
Якщо ж говорити про тих, хто визначився і піде на вибори, то «Блок Петра Порошенка» потенційно набирає 26,9%. П’ятивідсотковий бар’єр впевнено долає «Радикальна партія Олега Ляшка» – 6,2% і партія «Батьківщина» – 5,5%. Дуже близько до виборчого бар’єру підходить «Громадянська позиція Гриценка» – 4,6%. Також цілком реальні шанси пройти до парламенту мають «Народний фронт» Арсенія Яценюка, «Комуністична партія» і партія «Свобода». Втім, Ірина Бекешкіна акцентує, що це лише у тому випадку якщо голоси тих українців, хто ще не визначився розподіляться пропорційно.
Дані Міжнародної фундації виборчих систем IFES від даних «Демініціатив» відрізняються не набагато. «Блок Перта Порошенка» є фаворитом їхніх респондентів і набирає 26%. 11% своїх голосів виборців готові віддати «Радикальній партії», 7% – «Батьківщині», 6% – «Громадянській позиції» та 4% – «Свободі». Втім, і в цьому дослідженні є нюанси.
«Я повинен попередити, що коли ми проводили це дослідження, прем’єр-міністр Яценюк, ще не вийшов з «Батьківщини» і не створив свою партію», – зазначає директор відділу моніторингу, оцінки і соціологічних досліджень IFES Ракеш Шарму.
Загалом соціологи не приховують, що на результати їхніх досліджень суттєво повпливали військові дії на сході і розпорошеність переселенців із Донбасу. Відтак свої дані, зібрані на сході України, вони називають не так репрезентативними, як показовими.
Вірність виборців
Окрім чітких цифр, соціологи діляться і цікавим спостереженням. Партії, які отримали перемогу та увійшли до Верховної Ради у 2012 році, після Майдану, втратили своїх прихильників, каже Ірина Бекешкіна. Найбільш вірними своєму вибору, за її словами, традиційно залишились прихильники Компартії – серед них 37% все ще готові голосувати за КПУ. А от більшість виборців інших партій стали своєрідними донорами для новоствореного «Блоку Петра Порошенка» (БПП). Найбільше таких виборців до БПП мігрували від «Батьківщини».
Явку виборців соціологи прогнозують на рівні 60-65%, зазначаючи: до позачергових парламентських виборів 26 жовтня 2014 року українці ставляться з набагато меншою недовірою, ніж до попередніх.