Про останню статистику втрат російських військ у бойових діях в Україні повідомила Олена Васильєва – російська громадська активістка, яка створила групу в Facebook «Вантаж-200 із України в Росію». Із Оленою Васильєвою, яка живе в Мурманську, поспілкувався кореспондент Радіо Свобода.
Групу «Вантаж-200 з України в Росію» створено 21 серпня. На 2 вересня в ній зареєструвалися понад 13,5 тисяч учасників.
У цій групі акумулюються відомості про російських солдатів, які загинули і пропали в Донбасі.
Олена Васильєва аналізує повідомлення в групі та інформацію ЗМІ, волонтерів. На підставі цієї інформації вона зробила висновок про кількість убитих російських солдат із 25 серпня, після вторгнення на територію України кадрових російських військових частин.
«Судячи з того, що повідомляють люди, виходить, що, звичайно, більш ніж 2000 осіб тільки в серпні», – заявила Васильєва.
При цьому вона не змогла сказати, скільки громадян Росії загинуло протягом усього конфлікту на сході України, який розпочався у квітні.
«Абсолютно неможливо визначити, скільки «ополченців» загинуло – тих, хто наймався і йшов воювати з травня (рекрути, найманці – називайте як хочете). Їхню долю практично неможливо відстежити», – говорить Васильєва.
Вона вважає, що, виходячи з повідомлень українських джерел, можна говорити, що до безпосереднього вторгнення російських військових частин, яке відбулося наприкінці серпня, в Україні загинуло ще понад 1000 російських найманців.
«Це було до вторгнення. У день вторгнення, у першу добу, близько 700 російських солдат стовідсотково загинули. І в наступні кілька діб нараховуємо ще близько 1,5 тисячі», – говорить Васильєва.
Перші повідомлення про відкрите вторгнення російських військ в Україну з’явилися 25 серпня.
При цьому, за інформацією Васильєвої, родичів убитих російських солдат залякують, щоб не розповідали про долю своїх близьких.
«Є багато інформації про те, що залякують безпосередньо: мовляв, у ліску закопаємо», – відзначає вона.
Цей тиск дає результати. Наприклад, одна мати, яка звернулася до Васильєвої, втратила зв’язок з сином близько двох місяців тому. Її син – десантник, і, за відомостями від батьків, він, швидше за все, тепер на війні в Україні. Але раптом вчора, після того як їй подзвонив невідомий чоловік, мати відмовилася від пошуку свого сина.
«Вона зі сльозами мене попросила прибрати інформацію: «Ми не будемо його шукати, ми будемо чекати», – розповідає Васильєва.
Є також відомості про те, що у батьків зниклих російських солдат невідомі вимагають гроші.
«Їм кажуть: якщо ви будете мовчати, то ваш син повернеться в будь-якому вигляді. Якщо ви хочете пізнати правду про нього швидше, платите гроші. Називалися суми від 5 до 10 тисяч доларів», – повідомляє Васильєва.
Але не завжди мами погоджуються мовчати. Васильєва розповіла про ситуацію в Ульяновську, яка склалася після того, як туди прибув «вантаж-200».
«Люди швидко відіслали запит в Міноборони – там їх відшили. Тому вони десь на 11-12 вересня збирають родини тих, хто воює, і хочуть поїхати в Москву, вийти на Красну площу і вимагати, щоб головнокомандувач до них вийшов і зробив звіт. Можливо, ці люди розбудять інших матерів», – зауважує Олена Васильєва.
Віна каже, що їй теж не раз погрожували: «Тиск іде. І по дружніх каналах мені також повідомляють, щоб я була дуже обережна і акуратна, бо тему «вантажу-200» велено замовчувати, а оскільки ми про неї говоримо, то стаємо мало не ворогами».
Васильєва зазначає, що вона постійно на зв’язку з главою українського Центру військово-політичних досліджень Дмитром Тимчуком.
За його останніми повідомленнями, біля міста Красний Луч на Луганщині місцева влада отримали наказ виділити ділянку землі для поховання загиблих російських військовослужбовців.
Також у соціальних мережах є відомості, що на території бойових дій з’явилися пересувні крематорії – але ця інформація не підтверджена, наголошує Васильєва.
Офіційна Москва заперечує присутність своїх вояків в Україні і заявляє про відсутність доказів, які б це підтверджували.
Оригінал публікації на сайті Білоруської редакції Радіо Свобода