Київ – Верховна Рада працюватиме без канікул, через конфлікт на сході України – за таке рішення проголосувала більшість народних депутатів. За словами представників коаліції, це дасть змогу оперативно реагувати на потреби армії та силовиків, які діють на Донбасі, та залишає можливість розпуску парламенту, або ж введення воєнного стану. Такий крок позитивно оцінюють і експерти. Між тим фракції регіоналів та комуністів, як і раніше, засуджують продовження активної боротьби із озброєним сепаратистами на сході України. Тим часом із фракції КПУ й далі виходять депутати.
Український парламент безперервно працюватиме до 2 вересня: тиждень пленарних засідань, тиждень роботи в комітетах, тиждень – в округах. За таку пропозицію проголосувала більшість депутатів. Як пояснюють представники всіх фракцій коаліції – депутати не можуть відпочивати, коли на сході України фактично йде війна.
Керівник фракції «Батьківщини» Сергій Соболєв у вівторок, 1 липня, показав журналістам текст заяви, в якій лідери всіх фракцій та груп, крім комуністів та регіоналів, погодилися з продовженням євроінтеграції, з активною боротьбою з тероризмом на сході України та з проведенням економічних реформ.
Щодо підтримки військових, парламент ухвалив у цілому законопроект, який дає змогу надати учасникам АТО статус учасників бойових дій. Раніше саме невизначеність цього питання викликала найбільше обурення прикордонників, вояків Збройних сил та Нацгвардії, з якими спілкувалося Радіо Свобода.
Регіонал Микола Левченко заявив з трибуни парламенту, що Верховна Рада займається не тим, чим повинна, а лідер КПУ Петро Симоненко – звинуватив владу у нібито відмові від мирного плану щодо ситуації на Донбасі. Представники ж коаліції одностайні – допомога учасникам АТО залишається пріоритетом у роботі парламенту. Про це заявив Радіо Свобода ударівець Віктор Чумак.
Ми голосуємо за всі рішення, які допомагають нашим воякамВіктор Чумак
«Депутати діють у двох напрямках: передбачений законом та індивідуальний. Ми голосуємо за всі рішення, які допомагають нашим воякам, збільшують їхні повноваження та допомагають з їхнім забезпеченням. Індивідуально – депутати купують і везуть на схід бронежилети та іншу допомогу. Фактично парламент робить все необхідне. Далі – слово за урядом та президентом», – підсумовує Чумак.
Зареєстровано проект постанови про запровадження воєнного стану
1 липня з-поміж інших пропозицій у сесійній залі зареєстрували і проекти постанов про запровадження воєнного стану. Однак спікер Олександр Турчинов заявив, що як би не хотіли цього депутати, воєнний стан може запровадити лише президент.
Зі свого боку, позафракційний Олег Ляшко закликав депутатів та їхніх синів вирушати в зону АТО й допомагати силовикам особисто.
Позитивно оцінюють рішення працювати без канікул й експерти. Серед них – і політолог Олександр Палій.
«Це позитивне рішення, бо депутати будуть на своїх робочих місцях. І зможуть при потребі підтримати своїми рішеннями АТО, підтримати запровадження військового стану чи навіть саморозпуститися», – пояснив політолог Радіо Свобода.
За воєнний стан виступають, зокрема, фракції «Батьківщини» та «Свободи». В УДАРі чимало депутатів говорять, що воєнний стан не на часі, оскільки всі необхідні повноваження силовики та армія отримують і без нього, натомість такий стан обмежує роботу ЗМІ, місцевої влади та унеможливлює перевибори Верховної Ради.
Між тим під стінами парламенту невідомі провели акцію протесту, з вимогою до депутатів не виходити з будівлі та працювати цілодобово. Відбулася сутичка між ними та представниками одної з сотень Самооборони Майдану, в результаті пошкодили вікна на вході до комітетів парламенту.