Р.С.: Наскільки Україна є сприятливою державою для біженців у порівнянні з європейськими країнами?
П. Коурула: Україна приймає біженців уже давно. Але якщо у 1990-х роках це найчастіше були люди, які тут навчались, більш-менш знали особливості країни і мову, то нинішні біженці нарікають на відсутність взаєморозуміння і з місцевою владою, і з суспільством. Вони не почуваються в безпеці. Тобто зростає кількість нападів за расовою ознакою, і ми це питання вважаємо одним із найважливіших. Ми знаємо кількість нападів, знаємо про випадки побиття біженців та шукачів притулку, і ми заявляємо: це неприйнятно. Щоправда, ми почули від віце-прем’єра (Івана) Васюника, що уряд України готовий організувати спеціальні мовні курси для біженців, готовий подбати про їхню інтеграцію в українське суспільство. І це – уперше за десять років.
Р. С.: Чи ООН розглядає питання матеріальної підтримки України у вирішенні проблем, пов’язаних із біженцями та іншими категоріями мігрантів?
П. Коурула: Взагалі, метою нашого візиту до Києва було виявити «больові точки», пов’язані з біженцями і мігрантами, і ми підтверджуємо, що готові допомогти українській владі для їхнього вирішення. Одна з груп людей, які перебувають під опікою ООН, – це люди без громадянства. В Україні до неї належать кримські татари. Те, що зробила Україна для їхнього облаштування та надання громадянства, є моделлю для вирішення подібних проблем. За роки існування незалежної України вже чверть мільйона татар отримали українське громадянство. Додам, що і уряд України підтвердив намір дотримуватись міжнародних норм щодо допомоги біженцям.
Р. С.: Які проблеми потребують першочергового вирішення?
А. Акоджену: Це – питання безпеки. Під час обговорень із українськими урядовцями вони зізнались, що така проблема дійсно існує і що зараз державні установи України працюють над її вирішенням. Питання безпеки настільки серйозне, що в Україні створюється спеціальна структура, що ним займатиметься. Адже це негативно впливає на перебування всіх іноземців в Україні, зокрема – біженців і шукачів притулку.
Р. С.: В Україні існують серйозні побоювання, що внаслідок ратифікації угоди про реадмісію з ЄС країну наповнюватимуть «хвилі мігрантів». Чи не могли би ви розвіяти ці побоювання?
П. Коурула: Поки що немає достатньо підстав для таких тверджень. Просто треба здійснювати моніторинг міграційних процесів, які відбуваються. Ми запропонували вашим урядовцям свою допомогу для належного здійснення цього моніторингу.