Доступність посилання

ТОП новини
Загородження від просування російської армії поблизу Курахова. Донеччина, 13 листопада 2024 року
Загородження від просування російської армії поблизу Курахова. Донеччина, 13 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Зеленський: генерали мають бути в окопах

Другий пункт плану стійкості України, який було представлено українцям у вівторок 19 листопада, передбачає зміну підходів до управління в ЗСУ. Зокрема, «генерали мають перебувати в окопах, інакше вони такими не є», зазначив президент Володимир Зеленський.

Під час ІІІ Міжнародної конференції з продовольчої безпеки Grain From Ukraine глава держави розповів, що «наразі перед головнокомандувачем ЗСУ Олександром Сирським є «головне завдання», яке полягає у зменшенні бюрократії у війську».

«І це дуже важливо. Офіцер повинен бачити солдата. Генерал, який не був в окопі, для мене – не генерал, попри досвід. При всій повазі, сьогодні найскладніша ситуація на передньому краї, в окопі. Генерали повинні бути в окопах. Ось така війна», – заявив президент.

Зеленський підкреслив, що «найважливішим є моральний стан військового. І якщо бійці хочуть перехід до системи «корпус -бригада», тоді нехай буде так».

«І якщо, але це вже вирішувати військовим, якщо перехід до системи на «корпус-бригада», яку вони пропонують на сьогодні - це зменшення ось цієї відстані від генерала до солдата, якщо бюрократичність ця зменшиться, нехай роблять так», – резюмував глава держави.

Після початку російського повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого було запроваджено воєнний стан і оголошено загальну мобілізацію.

У березні 2022 року уряд затвердив виплати сім’ям загиблих військових та інших службовців в розмірі 15 мільйонів гривень. Рішення про збільшення виплат військовим анонсувало Міністерство оборони.

Нинішні вибори в Румунії можуть вплинути на підтримку України

Вибори в Румунії мають не лише визначити політику всередині країни, але й можуть вплинути на зовнішню політику, в тому числі, можливо, зменшити нинішню підтримку Бухарестом України в її боротьбі з російськими військами. Читайте про це за лінком

Путін і його шантаж Заходу. Для чого була проведена «психологічна атака»?

«Своєю заявою про застосування проти України нового різновиду ракети середньої дальності «Орєшнік» Володимир Путін довів, що залишається професійним шантажистом, а сам шантаж залишається його важливою зброєю у війні. Адже поява на екранах із заявою про застосування нібито нової ракети – це не тільки і не стільки сигнал для України. Це насамперед сигнал для Заходу» – зазначає політичний оглядач Віталій Портников.

Його статтю на цю тему читайте за лінком

У Мінекономіки пояснили, що зміниться і хто втратить відстрочку від мобілізації

Кабінет міністрів зробив чіткішою процедуру бронювання військовозобов’язаних на період воєнного стану, йдеться у повідомленні пресслужби Міністерства енергетики України.

За даними відомства, починаючи з 1 грудня бронювання військовозобов’язаних знову відбуватиметься через«Дію». Водночас відповідно до нових критеріїв, усі критично важливі підприємства мають підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року.

За результатами аудиту, кажуть у Міненерго, 95% від усіх критично важливих підприємств зберегли цей статус, однак, під час аудиту були виявлені такі порушення:

  • різке та необґрунтоване зниження зарплати працівникам після отримання підприємствам статусу критично важливого;
  • використання різних моделей для понаднормового збільшення чисельності заброньованих;
  • включення підприємств до переліку критично важливих, які по суті не є критичними для економіки.

Заступник міністра економіки Віталій Кіндратів заявив, що «уряд зміг виявити незначні порушення і підготувати зміни, щоб їх виправити. А отже нові параметри бронювання та критичності підприємств стануть чіткішими і забезпечать баланс між обороноздатністю держави та економікою».

«За результатами аудиту підприємства, на яких виявлені зловживання, втратили статус критично важливих, а працівники цих підприємств розброньовані. Також ми впорядкували погодження галузевих та регіональних критеріїв критичності підприємств. Бронювання повинні мати лише ті, хто дійсно робить внесок в економіку та мають на це законне право», – зазначив він.

Раніше Кабмін оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. В уряді очікують, що це дозволить зменшити ризик зловживань, коли компанії працевлаштовують людину заради «тіньової» домовленості про бронювання.

За словами прем’єра, всі бронювання з 1 грудня будуть здійснюватися через «Дію», також буде проводитися щомісячний моніторинг підприємств та організацій, щоб вони відповідали всім критеріям.

Новий порядок буде діяти з 1 грудня. Але, як повідомляють в уряді, для всіх, хто вже має відстрочки, буде перехідний період на нові умови до 28 лютого. До цієї дати – 28 лютого – всі підприємства мають поновити бронювання своїх працівників, згідно з новими умовами, незалежно від того, як і коли відбувалося бронювання.

У вересні прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Кабінет міністрів готує зміни до підходу бронювання від мобілізації за принципом «Воюй або працюй».

«Не може бути, що хтось відкупився від захисту батьківщини. Оце ключовий принцип, це червона лінія», – наголосив Шмигаль.

Заступник міністра оборони Іван Гаврилюк у середині серпня повідомив, що кількість заброньованих військовозобов’язаних в Україні становить близько 930 тисяч.

Завдяки ініціативі «Grain from Ukraine» вдалося врятувати від голоду 20 мільйонів людей – Зеленський

За час роботи ініціативи «Зерно з України» вдалося врятувати від голоду 20 мільйонів людей, зазначив президент Володимир Зеленський під час 3-ї Міжнародної конференції з продовольчої безпеки «Grain from Ukraine» («Зерно з України»), передає «Укрінформ».

«Загалом за час роботи «Grain from Ukraine» вже 20 мільйонів людей вдалося врятувати від голоду. І це тільки завдяки одній нашій гуманітарній програмі. В цілому український експорт продовольства забезпечує 400 мільйонів людей у ста країнах світу. Україна є одним із найбільших світових донорів продовольчої безпеки», – наголосив Зеленський.

Він відзначив, що «Україна зберігає лідерську позицію у забезпеченні світової продовольчої безпеки, попри війну».

«Я хочу нагадати, що повномасштабне російське вторгнення почалося, зокрема, з блокади флотом Росії українських портів. Росія дуже добре розуміла, які наслідки будуть від цього. Вони цього хотіли – хотіли страшного результату для всього світу, не тільки для України. Вони хотіли, щоб ціни на продовольство у світі зросли. Це не просто бажання більших грошей та прибутків, але це передусім про плани. Якщо вони можуть влаштувати продовольчу катастрофу, значить вони можуть підкорювати народ, який залежить від імпорту продовольства», – сказав президент .

Він наголосив, що «питання ціни на продовольство є вкрай чутливим для більшості народів Африки та значної кількості людей в Азії, Європі та Америці».

«Питання про ціни – це питання про стабільність в тому чи іншому регіоні. Тому так важливо, щоб ми і надалі були разом у захисті продовольчої безпеки, безпеки маршрутів постачання продовольства та інших критичних експортних товарів», – сказав глава держави.

За його словами, «війною проти України Росія показала, що у світі немає країн, які були б далекими одна від одної, і все у світі дуже тісно пов’язано».

«Ціни на їжу в Лівії, Нігерії, інших країнах Африки прямо залежать від того, чи зможуть фермери та аграрні компанії в Україні нормально працювати, від того, як швидко ми зможемо очистити наші поля від російських мін, від того, як швидко відновиться звична стабільність продовольчого ринку», – підкреслив Зеленський.

Він також подякував фермерам, які «попри війну та замінованість земель продовжували працювати».

Ввечері 9 жовтня сили РФ балістикою атакували портову інфраструктуру Одещини. За даними української влади, внаслідок атаки загинули восьмеро людей, є поранені. Також пошкоджений контейнеровоз Shui Spirit – це вже третє іноземне судно, яке зазнало російської атаки за останні чотири дні.

Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль повідомив, що на цьому контейнеровозі було 45 контейнерів з фасованою соняшниковою олією – ця партія була гуманітарним вантажем на замовлення ООН для постачання до Палестини. За його словами, Україна, попри війну, постачає продукцію для 400 млн людей у світі.

Російські війська регулярно атакують Одещину, зокрема її портову інфраструктуру. При цьому керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України.

Україна є одним із провідних світових виробників й експортерів зерна.

Брінк у День пам’яті жертв Голодоморів: «Росія знову використовує їжу, як зброю та інструмент влади»

Посол США в Україні Бріджит Брінк у День пам’яті жертв Голодоморів в Україні заявила, що «Росія знову використовує їжу, як зброю та інструмент влади й примусу», а агресія Москви проти України «також загрожує світовій свободі, відкритості та миру».

«Сьогодні ми згадуємо жертв Голодомору – штучного голоду, який викликав Сталін, і який призвів до смертей мільйонів українців. Ці події навіки залишаться темним розділом історії людства. Голодомор – це трагедія не лише через голод, а й тому, що це був спланований захід, на меті якого було – зламати дух українського народу», – сказала посол у відеозверненні, опублікованому у соцмережі X

Брінк наголосила, що «у День пам’яті жертв голодоморів ми вшановуємо пам’ять мільйонів життів, втрачених через організований Сталіним голод в Україні».

За її словами, «сьогодні Росія знову використовує їжу, як зброю та інструмент влади й примусу. Російські війська зруйнували об’єкти сільськогосподарської інфраструктури, вкрали українське зерно, блокували й атакували чорноморські порти України», зазначила Брінк.

«Все це є частиною намагань Росії зруйнувати економіку України. Втім такі удари також впливають на країни та людей зі всього світу, які залежать від українського зерна. Ми пам’ятаємо мільйони українців, які загинули під час Голодомору, і сьогодні ми вшановуємо героїв, які боряться, щоб зберегти економіку та народ України. Наразі російська агресія загрожує світовій свободі, відкритості та миру», – наголосила посол.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ розгляд питання про визнання Голодомору 1932–1933 років геноцидом українського народу активізувався в низці країн, і парламенти по всьому світу почали визнавати Голодомор геноцидом українського народу.

Європейський парламент 15 грудня 2022 року підтримав резолюцію про визнання Голодомору 1932–1933 років геноцидом українського народу. Євродепутати також закликали Росію як правонаступницю СРСР вибачитися за дії радянського режиму проти України.

Штучний голод, влаштований радянською владою в 1932–1933 роках в Україні, відомий як Голодомор. У листопаді 2006 року Верховна Рада визнала його геноцидом українського народу.

Україна з посиланням на дані науково-демографічної експертизи стверджує, що загальна кількість людських втрат від Голодомору-геноциду 1932–33 років становить майже 4 мільйони осіб, а втрати українців у частині ненароджених становлять понад 6 мільйонів.

Юсов: у Росії діє система катувань – готують окремих «спеціалістів»

В Росії працює ціла система катувань, а структури, відповідальні за дотримання гуманітарного права, фактично не працють. Про це розповів представник Головного управління розвідки Андрій Юсов під час виступу на форумі «Геноцидальні практики РФ в Україні: від Голодомору до російсько-української війни».

«За це відповідають окремі люди. Так готують окремих «спеціалістів» ― види тортур описані, і по них вчаться. Це те, що не може собі уявити будь-який представник західної цивілізованої країни», – розповів Юсов.

Він наголосив, що структури, які відповідальні за моніторинг дотримання і захист Женевських конвенцій і гуманітарного права, фактично не працюють.

«Йдеться про Міжнародний комітет Червоного Хреста, якого Росія, з одного боку, фактично позбавляє можливості працювати: не допускає до місць утримання, не залучає до підготовки і обміну. Водночас і позиція МКЧХ, відверто кажучи, в багатьох випадках мала би бути значно більш проактивною. І там, де зафіксовано абсолютно кричущі приклади порушення Женевських конвенцій з боку РФ, про це має говорити не Україна як жертва, а ті структури, які відповідають за контроль дотримання й виконання Женевських конвенцій, чого в багатьох випадках немає», ― зазначив представник ГУР.

У звіті управління Верховного комісара ООН з прав людини, опублікованому 1 жовтня, вказано, що російська влада піддає українських військовополонених широкомасштабним і систематичним катуванням та жорстокому поводженню на всіх етапах полону.

Як зазначають в організації, українські військовополонені розповідали про жорстокі побиття, ураження електричним струмом, сексуальне насильство, удушення, тривале перебування у напружених положеннях, примусові надмірні фізичні навантаження, позбавлення сну, імітацію страти, погрози насильством та приниження.

За даними Міністерства оборони України, щонайменше 177 українців загинули в російському полоні після повномасштабного вторгнення Росії, сказала представниця Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Міноборони Вікторія Цимбалюк виданню Politico.

У резолюції Парламентська асамблея Ради Європи вказано, що станом на 18 вересня 2024 року 65 956 українських військовослужбовців і цивільних осіб вважаються зниклими безвісти або полоненими.

Уряд обмежив термін дії відстрочок від мобілізації виданих Мінекономіки і через «Дію» – постанова

Кабінет міністрів змінив порядок бронювання від мобілізації. Згідно з постановою уряду №1332, відстрочки, видані Мінекономіки і через портал «Дія», втрачають чинність 28 лютого 2025 року.

Зазначено, що відстрочки, надані рішеннями Міністерства економіки, або були надані засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг («Дія») є чинними протягом строку, на який вони надані, але не пізніше ніж до 28 лютого 2025 року.

Згідно тексту постанови, анулювання зазначених відстрочок здійснюється у разі:

  • закінчення строку їх дії;
  • завершення підприємством виробництва товарів, виконання робіт і послуг для забезпечення потреб ЗСУ;
  • позбавлення підприємства статусу критично важливого;
  • ліквідації органу державної влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації;
  • звільнення військовозобов’язаного з державного органу, підприємства, установи та організації (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного підприємства);
  • тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов’язаного з підприємством, установою, організацією;
  • невиконання оператором протимінної діяльності протягом шести місяців робіт з розмінування на основі інформації, поданої Центром протимінної діяльності.

Раніше Кабмін оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. В уряді очікують, що це дозволить зменшити ризик зловживань, коли компанії працевлаштовують людину заради «тіньової» домовленості про бронювання.

За словами прем’єра, всі бронювання з 1 грудня будуть здійснюватися через «Дію», також буде проводитися щомісячний моніторинг підприємств та організацій, щоб вони відповідали всім критеріям.

Новий порядок буде діяти з 1 грудня. Але, як повідомляють в уряді, для всіх, хто вже має відстрочки, буде перехідний період на нові умови до 28 лютого. До цієї дати – 28 лютого – всі підприємства мають поновити бронювання своїх працівників, згідно з новими умовами, незалежно від того, як і коли відбувалося бронювання.

У вересні прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Кабінет міністрів готує зміни до підходу бронювання від мобілізації за принципом «Воюй або працюй».

«Не може бути, що хтось відкупився від захисту батьківщини. Оце ключовий принцип, це червона лінія», – наголосив Шмигаль.

Заступник міністра оборони Іван Гаврилюк у середині серпня повідомив, що кількість заброньованих військовозобов’язаних в Україні становить близько 930 тисяч.

Україна повернула з окупованих РФ територій ще трьох дітей – Єрмак

Цього тижня Україна повернула ще трьох українських дітей завдяки ініціативі Bring Kids Back UA, повідомив 23 дистопада голова Офісу президента Андрій Єрмак.

«Молода сім’я з Маріуполя опинилася в епіцентрі війни на самому початку повномасштабного вторгнення. Їхньому старшому сину тоді було лише чотири роки. Виїхати з міста вони не змогли і змушені були залишатися в окупації. У вересні 2022 року народилася донька. Батько сім’ї – військовослужбовець ЗСУ, тому вся родина була під загрозою. Щодня вони ховалися, щоб уникнути переслідування», – йдеться у дописі.

Також з окупації вдалося евакуювати родину з півдня України, чий батько вступив до лав ЗСУ, але потрапив у російський полон.

«Коли батька вдалося повернути з полону, сім’я знову зіткнулася з труднощами: росіяни не випускали мати з сином із ТОТ, возили їх на допити. Після численних спроб родині вдалося возз’єднатися», – написав Єрмак.

За офіційними даними України, за час війни в Росії та на окупованих територіях опинилися понад 20 тисяч українських дітей. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець припускав, що всього Росія незаконно вивезла з України близько 150 тисяч дітей. Уповноважена ВР з прав дитини Дар’я Герасимчук називає цифру в «кілька сотень тисяч дітей, тобто десь 200-300 тисяч».

Станом на 12 листопада, Україна змогла повернути з території Російської Федерації й тимчасово окупованих земель 1002 дитини, повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у скоєнні воєнних злочинів – насильницьких депортацій та переміщення населення, зокрема дітей, із окупованих територій України.

Литва надасть 10 мільйонів євро на виробництво українських далекобійних дронів

Литва профінансує виробництво українських далекобійних дронів. Відповідний меморандум підписав сьогодні міністр оборони України Рустем Умєров з міністром оборони Литви Лаурінасом Кащюнасом у Вільнюсі, повідомив очільник українського оборонного відомства у фейсбуці.

«Меморандум про взаєморозуміння щодо створення механізму підтримки сил безпеки і оборони України через внески в українську оборонну промисловість відкриває нові можливості для литовських інвестицій в наш ОПК і сприяє розширенню стратегічного партнерства між нашими країнами», – йдеться у дописі.

Умєров зазначив, що це довгострокова угода, в рамках якої вже погоджено перший транш у розмірі 10 мільйонів євро. Литва спрямовує ці кошти на виробництво української далекобійної зброї, зокрема проєкту «Паляниця».

Планується шукати можливості фінансування не лише «Паляниці», а й іншого озброєння українського виробництва, локалізації українського виробництва в Литві, сказав Кащюнас на пресконференції.

Президент Володимир Зеленський 25 серпня вперше показав новітню українську далекобійну ракету «Паляниця», про випробування якої повідомив напередодні.

19 листопада президент Володимир Зеленський повідомив, що у наступному році в Україні буде вироблено мінімум 30 тисяч далекобійних дронів на українських технологічних потужностях. Також, за його словами, поставлено завдання зробити не менше ніж 3 тисячі крилатих ракет і ракет-дронів.

Від початку повномасштабного вторгнення РФ Україна намагається збільшити власне виробництво зброї, частково виробляючи її спільно з партнерами.

Вночі у Бердянську пролунав вибух. Російська влада каже про атаку порту керованою ракетою

В окупованому Бердянську Запорізької області у ніч на 23 листопада пролунав вибух. Бердянська міська військова адміністрація повідомила, що ймовірно є влучання в районі порту.

Згодом призначений Росією голова окупаційної адміністрації Запорізької області Євген Балицький написав, що по порту було здійснено атаку керованою ракетою.

«Постраждалих немає. Вогнища займання, що утворилися внаслідок прильоту, погашено. Ракетна атака не вплинула на працездатність порту», – заявив Балицький.

31 жовтня українські безпілотники атакували морський порт окупованого Бердянська, повідомляв Володимир Рогов, якого Москва призначила членом Громадської палати РФ.

Бердянськ був окупований на початку повномасштабного вторгнення РФ у лютому 2022 року, відтоді російські військові використовують морський порт на Азовському морі для перевезення зброї та військової техніки.

Президентка Європарламенту закликає Німеччину надати Україні ракети Taurus

Президентка Європейського парламенту Роберта Мецола підтримує використання Україною ракет дальнього радіусу дії для захисту від повномасштабного вторгнення Росії і заявила, що Німеччина мала б надати свою систему дальнього радіусу дії Taurus. Про це йдеться в інтервʼю, опублікованому 23 листопада німецькою газетою Funke Mediengruppe.

Зазначається, що Мецола відповів «так» на запитання, чи повинні країни, які надають Україні ракети дальнього радіусу дії, дозволити їй використовувати їх проти цілей у Росії – і чи повинна Німеччина надати Україні свою систему озброєнь Taurus.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц не підтримує дозвіл Києву використовувати німецьку зброю для ураження цілей у Росії. Він кілька разів заявляв, що прагне уникнути ескалації конфлікту.

Під час дебатів у нижній палаті німецького парламенту 13 березня він повторив тезу, що не підтримує постачання Україні далекобійних ракет Taurus. Він заявив, що для нього це межа, яку він не хоче перетинати. Наступного дня німецький Бундестаг знову не підтримав поставку Україні далекобійних ракет Taurus.

За даними німецького уряду, загалом Берлін надав чи зобов’язався надати на наступні роки військової допомоги Україні на суму приблизно 28 мільярдів євро.

У найближчі дні Росія може провести повторні випробувальні запуски балістичних ракет – ISW

Росія може додатково провести випробувальні запуски балістичних ракет найближчими днями, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW) від 22 листопада.

«Російські джерела стверджували, що Росія закриє частину свого повітряного простору 23-24 листопада для випробування ракети, але не уточнили, який саме тип ракети випробовують російські сили. Заступник начальника ГУР генерал-майор Вадим Скібіцький 22 листопада попередив, що Росія, ймовірно, має до 10 ракет «Орешник» і що Росія, ймовірно, проведе випробувальні пуски всіх цих ракет у майбутньому», – вказано у звіті.

У ISW наголошують, що президент Росії Володимир Путін і російське військове керівництво продовжують вихваляти балістичну ракету, яку російські війська запустили по Україні 21 листопада, ймовірно, намагаючись штучно завищити очікування щодо російських можливостей і заохотити Захід і Україну до самостримування.

Аналітики нагадали, що 22 листопада Путін провів нараду, привітавши російських військових з проведенням «успішного» випробування балістичної ракети «Орешник» у відповідь «тим, хто намагаються шантажувати» Росію. Він підкреслив, що ракета не є модернізацією старої радянської ракети і заявив, що російські конструктори створили її «на основі сучасних, передових розробок».

«Однак у звітах США та України про удар балістичною ракетою 21 листопада наголошувалося, що ракета «Орешник» за своєю суттю не є новою російською здатністю [3]. Офіційні особи Білого дому та Пентагону підтвердили, що Росія запустила балістичну ракету середньої дальності (БРСМ) по Україні, а речниця Пентагону Сабріна Сінгх заявила, що Росія створила БРМ на базі існуючої російської моделі міжконтинентальної балістичної ракети (МБР) РС-26 «Рубеж» Сінгх також повторив, що Україна вже стикалася з атаками Росії ракетами, які мають «значно більші» боєголовки, ніж «Орешник», – кажуть в Інституті вивчення війни.

За оцінкою ISW, удар російської балістичної ракети 21 листопада не є принципово новим російським потенціалом.

«Росія виграє від риторичних фанфар навколо удару 21 листопада і, ймовірно, сподівається, що розпалювання стурбованості з приводу запуску ракети «Орешник» спонукає Захід відмовитися від підтримки України», – резюмували аналітики.

Ввечері 21 листопада російський президент Володимир Путін заявив про «успішне випробування у бойових умовах» новітньої ракети середньої дальності «Орешник». За його словами, сили РФ завдали удару по Дніпру цією балістичною ракетою в без’ядерному гіперзвуковому оснащенні.

Путін заявив, що це була «відповідь на агресивні дії країн НАТО щодо Росії» – дозвіл Україні бити західними ракетами по території РФ і самі такі удари у Брянській і Курській областях. Він також не виключив нових таких ударів.

Російський лідер також заявив, що надалі цивільних інформуватимуть про плани з застосування «Орешника».

Повітряні сили ЗСУ повідомляли, що російські війська атакували Дніпро різними видами ракет, зокрема запустили міжконтинентальну балістичну ракету. За даними місцевої влади, у Дніпрі внаслідок удару пошкоджене промислове підприємство, також у місті сталося дві пожежі, поранені троє людей.

Цьому передувало закриття низки посольств через побоювання щодо безпеки. 20 листопада посольство США в Україні повідомило, що отримало «конкретну інформацію» про можливу значну російську повітряну атаку 20 листопада. З міркувань обережності посольство закривали. Згодом про закриття для відвідувачів 20 листопада заявили також дипломатичні представництва Іспанії, Італії та Греції.

На тлі цього у соцмережах поширювали інформацію про можливість завдання удару по Україні балістичною ракетою РС-26 «Рубеж». Пуски нібито мали бути з полігону в Астраханській області. 20 листопада про такі пуски не повідомляли.

Найбільший банк Великої Британії HSBC припинив обробку платежів з Росії та Білорусі

Найбільший банк Великої Британії HSBC припинив обробку всіх платежів з Росії та Білорусі.

Своїм клієнтам, які планують здійснювати або отримувати відповідні платежі, банк рекомендує використовувати «альтернативні варіанти», пише російська служба Радіо Свобода.

«Будь-які платежі, оброблені через HSBC за участю Росії або Білорусі, можуть бути затримані для подальшого розгляду і, на наш одноосібний і абсолютний розсуд, відхилені, а кошти повернуті», – йдеться в повідомленні банку.

У травні 2024 року HSBC продав свій російський підрозділ «Експобанку».

У жовтні 2023 року одна з найбільших фінансових груп у світі HSBC (Hongkong and Shanghai Banking Corporation) припинила обслуговувати транзакції своїх корпоративних клієнтів до Росії та Білорусі, а у жовтні 2022 року HSBC зупинив надання роздрібних інвестиційних послуг російським клієнтам. Банк пояснив це рішення санкціями Європейського союзу.

21 листопада Міністерство фінансів США запровадило новий пакет санкцій проти понад 50 російських банків, повʼязаних з міжнародною фінансовою системою, понад 40 російських реєстраторів цінних паперів та 15 російських фінансових чиновників. До санкційного списку потрапив «Газпромбанк»разом з його шістьма іноземними дочірніми компаніями.

Загалом під санкції Мінфіну США потрапили понад 300 фізичних осіб та організацій у Росії та інших країнах світу. Держдепартамент США ввів санкції проти понад 100 юридичних та фізичних осіб, які беруть участь у розвитку експортного потенціалу Росії.

Генштаб ЗСУ повідомив про понад 190 бойових зіткнень на фронті за добу

Ситуація на фронті залишається складною. Протягом минулої доби зафіксовано 194 бойових зіткнення, йдеться у ранковому зведенні Генерального штабу Збройних сил України 23 листопада.

«На Покровському напрямку наші захисники зупинили 44 штурмові дії агресора у бік Миролюбівки, Променя, Лисівки, Сухого Яру, Пустинки, Григорівки, Даченського, Петрівки та Пушкіного», – вказано у повідомленні.

За даними штабу, на Курахівському напрямку Сили оборони відбили 36 російських атак в районах Берестків, Сонцівки, Дальнього, Новодмитрівки, Курахового, Катеринівки, Романівки та Антонівки.

«На Времівському напрямку противник здійснив 30 штурмів наших позицій в районах Трудового, Костянтинопольського, Розливу, Роздольного, Сухих Ялів та Новодарівки», – кажуть у ЗСУ.

Також російські війська не припиняють атак на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Краматорському, Торецькому, Оріхівському та Придніпровському напрямках.

Американський Інститут вивчення війни у своєму звіті за 17 листопада констатував, що російська армія, ймовірно, зосередиться взимку 2024-2025 років на захопленні прифронтових українських міст і на міських боях.

Як пише проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії, головною битвою зими, очевидно, стане битва за Покровськ, до якого армія РФ підходить з півдня і південного сходу.

Reuters: спецпосланцем США щодо війни в Україні може стати ексначальник розвідки Гренелл

Переможець президентських виборів у США Дональд Трамп може призначити колишнього начальника розвідки Річарда Гренелла спецпосланцем щодо війни в Україні, пише агентство Reuters із посиланням на чотири неназваних джерела.

У перший термін президентства Трампа Гренелл також був послом США в Німеччині та спеціальним представником президента на мирних переговорах Сербії та Косова. У 2017-2021 роках він виконував обовʼязки директора національної розвідки.

Влітку 2024 року, зазначає Reuters, Гренелл виступав за створення «автономних зон» в Україні заради припинення війни. Також він заявляв, що не підтримує вступ України до НАТО в найближчому майбутньому.

Сам Гренелл, якого раніше вважали головним претендентом на посаду держсекретаря США, не відповів на запит журналістів щодо ймовірного призначення.

Наразі у США немає посади спеціального посланника, який би займався виключно вирішенням російсько-українського конфлікту.

13 листопада телеканал Fox News із посиланням на джерела повідомляв, що в адміністрації Дональда Трампа після його вступу на посаду з’явиться посада спеціального посланця з питань України, який із боку США опікуватиметься переговорами, спрямованими на припинення війни.

Під час першого терміну Трампа з 2017 до 2019 року в його адміністрації вже був спецпосланець із мирних переговорів в Україні (тоді це стосувалося виконання Мінських угод). Першою і єдиною людиною, яка обіймала цю посаду, був Курт Волкер. Він формально вважався радником на добровільних засадах і не отримував зарплату як держслужбовець.

Під час передвиборчої кампанії Трамп неодноразово заявляв, що в разі обрання закінчить війну у найближчий термін, знайшовши спосіб змусити Москву та Київ розпочати переговори.

Армія Росії втратила понад 1400 військових і 20 танків за добу – Генштаб ЗСУ

Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 729 720 своїх військових, зокрема 1420 – протягом останньої доби – такі дані станом на ранок 23 листопада наводить український Генштаб.

Щодо втрат техніки РФ, то в командуванні ЗСУ повідомили про такі:

  • танки – 9419 (+20 за останню добу)
  • бойові броньовані машини – 19 192 (+36)
  • артилерійські системи – 20 760 (+24)
  • РСЗВ – 1254
  • засоби ППО ‒ 1004
  • літаки – 369
  • гелікоптери – 329
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 19 365 (+105)
  • крилаті ракети – 2764
  • кораблі /катери – 28
  • підводні човни – 1
  • автомобільна техніка й автоцистерни – 29 850 (+73)
  • спеціальна техніка – 3678 (+3).

Росія й Україна майже не дають інформації про свої втрати у війні. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Київ тривалий час цього не робив, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни.

25 лютого 2024 року президент України Володимир Зеленський вперше від початку повномасштабного вторгнення озвучив число загиблих українських військових: 31 тисяча. Водночас Зеленський сказав, що не може розголошувати, скільки серед українських військових є поранених і зниклих безвісти. Також, за його даними, втрати Росії склали 180 тисяч військовослужбовців загиблими, і до 500 тисяч разом поранених і загиблих.

Розвідка Великої Британії 17-го вересня заявила, що російські втрати від початку вторгнення оцінюються в понад 610 тисяч осіб убитими й пораненими.

ОВА: через авіаудар РФ по Запорізькій області загинув чоловік, у Запоріжжі поранено дитину

55-річний чоловік загинув внаслідок російського авіаудару по Запорізькому району, 11-річний хлопчик зазнав поранення через атаку РФ на Запоріжжя, повідомив вранці 23 листопада очільник обласної військової адміністрації Іван Федоров.

За його даними, впродовж доби війська РФ 433 рази обстріляли 16 населених пунктів Запорізької області.

Напередодні ввечері обласна адміністрація повідомила, що російські війська атакували Запорізьку область. Пошкоджень зазнало фермерське господарство. Також був удар по Запоріжжю – частково зруйновані складські приміщення приватних підприємств. Вибуховою хвилею та уламками пошкоджені розташовані поруч будинки.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

Медіа: Швейцарія заборонила продаж боєприпасів польській компанії – вони потрапляли до України

Уряд Швейцарії 22 листопада заявив, що зупиняє експорт боєприпасів компанії в Польщі, повідомляють міжнародні медіа.

Зокрема, AP пише, що рішення ухвалили, коли стало відомо, що близько 645 малокаліберних боєприпасів швейцарського виробництва були надіслані Україні в порушення законодавства Швейцарії.

Як заявив Державний секретаріат з економічних питань (SECO), ризик того, що цей експорт буде перенаправлений до Україні, є «надто високим».

Секретаріат розпочав розслідування після того, як у листопаді минулого року американське інформаційне видання Defense One опублікувало повідомлення про те, що українська компанія отримала 645 тисяч бронебійних патронів для гвинтівок. Їх виготовила компанія SwissP Defense і доставив польський імпортер UMO.

«Розслідування показало, що швейцарський виробник і польська компанія підписали дилерську угоду, в якій зазначено, що польська компанія має право перепродувати боєприпаси лише в Польщі», – йдеться у відповіді SECO агентству AP.

Розслідування дійшло висновку, що польська компанія «не виконала договірні зобов’язання, взяті перед швейцарським виробником, і боєприпаси опинилися в Україні».

SwissP Defense повідомила в електронному листі, що «завжди дотримується правил» у Швейцарії, і відмовилася розголошувати інформацію про відносини з клієнтами.

UMO не відповіла на електронний лист журналістів із проханням прокоментувати на момент публікації.

Швейцарія історично дотримується нейтралітету. Після початку війни в Україні вона неодноразово відмовляла іншим європейським країнам, коли вони просили дозволити передачу Києву зброї та боєприпасів швейцарського виробництва. Але в червні 2023 року парламент країни вирішив, що реекспорт швейцарської зброї країнами, які «поділяють цінності Швейцарії», за певних умов не суперечить концепції нейтралітету країни.

Генштаб: російські війська 28 разів намагалися атакувати позиції ЗСУ в Курській області

Від початку доби на фронті відбулося 187 бойових зіткнень, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України у вечірньому зведенні 22 листопада.

Зокрема, російська армія тричі штурмувала українські позиції поблизу Вовчанська на Харківщині, ще шість атак відбулися на Куп’янському напрямку, тривають два боєзіткнення.

На інших напрямках командування зафіксувало:

  • 18 відбитих російських атак поблизу Торського, Греківки, Тернів, Новоєгорівки та Макіївки на Лиманському напрямку, один бій триває
  • російські авіаудари поблизу Закітного та Сіверська на Сіверському напрямку, без наступальних дій
  • чотири невдалі спроби армії РФ на Краматорському напрямку просунутися вперед поблизу Ступочок та в районі Часового Яра, один бій триває
  • спроби армії РФ просунутися на Торецькому напрямку, сім із восьми атак ЗСУ відбили
  • інтенсивні атаки на Покровському напрямку: російська армія здійснила загалом 40 штурмових і наступальних дій від початку доби, чотири з них ще тривають
  • «гаряче на Курахівському напрямку», 35 бойових зіткнень за добу; армія Росії намагалася просунутися в районах Берестків, Сонцівки, Дальнього, Новодмитрівки, Курахового, Катеринівки, Романівки та Антонівки, 13 боїв тривають
  • 15 відбитих російських штурмів на Времівському напрямку із активним застосуванням авіації, п’ять боїв ще тривають
  • одну відбиту Силами оборони атаку Росії на Оріхівському напрямку
  • чотири невдалих російських штурми на Придніпровському напрямку

«На Курщині українські бійці тримають оборону, відбиваючи вісім атак ворогів; загалом за сьогодні противник здійснив 28 спроб атакувати наші підрозділи», – йдеться в зведенні.

Американський Інститут вивчення війни у своєму звіті за 17 листопада констатував, що російська армія, ймовірно, зосередиться взимку 2024-2025 років на захопленні прифронтових українських міст і на міських боях.

Як пише проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії, головною битвою зими, очевидно, стане битва за Покровськ, до якого армія РФ підходить з півдня і південного сходу.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG