Представник США в Організації з безпеки і співпраці в Європі Данієл Бер нагадав, що тільки на двох пунктах пропуску на кордоні між Україною і Росією ОБСЄ налічила понад 30 тисяч осіб в одностроях військового зразка, які перетинали цей кордон.
Виступаючи з приводу роботи Спостережної місії ОБСЄ в пунктах пропуску «Гуково» і «Донецьк» (Ростовська область Росії), він закликав подумати, що коїться на інших пунктах пропуску на непідконтрольній Києву частині українсько-російського кордону, де спостерігачів ОБСЄ немає.
Посол США в ОБСЄ наголосив, що ця місія, незважаючи на всі перешкоди, які їй чинить Росії, обмежуючи її мандат і обсяг діяльності, все-таки змогла задокументувати дестабілізувальну і деструктивну діяльність Росії на сході України.
Зокрема, сказав він, Росія вже три місяці взагалі не відповідає на запит ОБСЄ з проханням дозволити спостерігачам виходити поза межі цих пунктів пропуску і обходити їхній периметр іззовні.
Обмеження, які накладає Росія на діяльність спостерігачів, зокрема, перешкоджають саме виявленню осіб у військових одностроях, коли ті перетинають кордон у транспортних засобах або коли погана погода, наголосив Бер.
«Ми всі знаємо, що коли Росія намагається видати цих людей за цивільних, це очевидна спроба приховати правду: вони їдуть до України, щоб воювати», – сказав посол. За його словами, є дані, що такі особи отримують зброю, коли прибувають на утримувані сепаратистами території в Україні.
Він додав, що місія також у принаймні 27 випадках повідомляла про повернення до Росії катафалків із позначкою «вантаж 200», що є позначенням для загиблих військових.
«Це сором, це пляма на сумлінні Кремля через те, що він не тільки відправляє російських синів гинути в беззмістовній війні, влаштованій без необхідності, а й ганьбить їхню пам’ять тим, що заперечує принесення їх у жертву», – сказав Данієл Бер.
І Україна, і світова спільнота різко критикують Росію за постійну воєнну агресію на окупованій частині Донбасу, куди з російської території направляють усе нові живу силу, озброєння, боєприпаси, пальне та іншу підтримку. Росія ж не визнає своєї причетності до агресії на частині Донбасу, називаючи ці події «внутрішньоукраїнським конфліктом». Москва також, всупереч численним доказам наявності на Донбасі її військовослужбовців її регулярних військ і озброєнь, заперечує це, хоча визнає, що там є російські «добровольці», на яких Москва, мовляв, не має ніякого впливу.