Доступність посилання

ТОП новини

Несподівана заява Московського патріарха Кирила про українську церкву


Ілюстраційне фото. Жінка тримає плакат під час акції протесту біля входу до Києво-Печерської лаври. Київ, серпень 2014 року
Ілюстраційне фото. Жінка тримає плакат під час акції протесту біля входу до Києво-Печерської лаври. Київ, серпень 2014 року

Патріарх Російської православної церкви Кирило заявив, що РПЦ ніколи не погодиться на незалежність української церкви. Однак історик Ірина Карацуба вважає, що після подій 2014 року вже немає ніякої можливості зупинити процес автономізації ​українського православ'я. «Рано чи пізно це станеться, і чим швидше, тим краще для всіх», – наголошує експерт. Йдеться про канонічне визнання української помісної (національної) православної церкви. Рішення про це залежить від Вселенського патріарха.

Патріарх Московський Кирило заявив, що Російська православна церква (РПЦ) ніколи не погодиться на незалежність Української церкви від Московського патріархату. Наразі єдиною в Україні канонічно визнаною у православному світі вважається Українська православна церква, підпорядкована Московському патріархатові РПЦ. Відновлені незалежні від Москви церкви – Українська православна церква Київського патріархату і Українська автокефальна православна церква – наразі не мають такого визнання.

Після всього, що сталося, починаючи від лютого 2014 року, немає ніякої можливості зупинити процес автономізації і виходу з-під РПЦ, Московського патріархату
Ірина Карацуба

Історик, незалежний експерт Ірина Карацуба впевнена, що після подій 2014 року рух до незалежності припинити вже неможливо.

«Я думаю, що після всього, що сталося, починаючи від лютого 2014 року, між Росією і Україною, немає ніякої можливості зупинити процес автономізації (української церкви – ред.) і виходу з-під РПЦ, Московського патріархату, – зазначає експерт. – Рано чи пізно це станеться, і чим швидше, тим краще для всіх. І чим меншим буде опір з боку Москви, тим краще. Але очікувати від Москви відсутності опору не доводиться».

Церква не може в день Майдану закривати свої ворота для беззбройних студентів, яких били. Церкви московські нічого не зробили, а церква Київська відкрила ворота Михайлівського монастиря і там надавали допомогу пораненим
Ірина Карацуба

«Розумієте, які б не були химерні, неоязичницькі і взагалі інші магічні уявлення сучасних православних християн, чи то в Україні, чи то в Росії, все-таки церква не може заохочувати вбивство, церква не може проливати кров і благословляти пролиття крові. Церква не може, скажімо, в день Майдану зачиняти свої ворота для беззбройних студентів, яких били. Ми ж пам’ятаємо, що церкви московські нічого не зробили, а церква Київська відчинила ворота Михайлівського монастиря, і там надавали допомогу пораненим. Зрозуміло, з якою церквою Христос, так? І що патріарх Кирило може зробити проти Христа? Я якось не дуже розумію. Тому він може говорити все що завгодно, а логіка йде до того, що частина українських парафій, які зараз перебувають під омофором Москви, піде з-під цього омофора», – наголошує Карацуба.

Архівне фото. Акція у Києві на підтримку створення єдиної Помісної Української православної церкви
Архівне фото. Акція у Києві на підтримку створення єдиної Помісної Української православної церкви

Сумнівні нагороди

Предстоятель Російської православної церкви Кирило (Володимир Гундяєв) у ці дні відзначає своє 70-річчя. І до Москви, щоб особисто привітати патріарха Московського і всієї Росії, прибули предстоятелі і представники всіх 15 помісних православних церков, у тому числі патріархи Єрусалимський Феофіл III, Олександрійський Феодор II, Сербський Іриней і католікос-патріарх всієї Грузії Ілія II. Привітання Московському патріарху від Священного Синоду зачитав митрополит Київський і всієї України Онуфрій. Не зміг приїхати до Москви на урочистості Константинопольський патріарх Варфоломій, тому делегацію Константинопольського патріархату очолив митрополит Гальський Еммануїл.

На честь ювілею главу Російської православної церкви нагородили орденом «За заслуги перед Вітчизною» – вже втретє. Багатьом коментаторам така кількість державних нагород у релігійного діяча здалася надмірною. Але в тих же соцмережах звернули увагу на те, що безпосередньо в день народження 20 листопада вітати патріарха Кирила з 70-річчям Володимир Путін відправив не главу адміністрації і не прем’єра, а спікера Державної думи В’ячеслава Володіна.

Церква і влада

Останнім часом спостерігачі говорять, що відносини патріарха Кирила зі владою зіпсувалися. Прихильники цієї точки зору вказують, зокрема на недавній крах банку «Пересвет», безпосередньо пов’язаного з Московським патріархатом. Хоча інший жест Путіна багато хто тлумачать, швидше, на користь глави РПЦ: у фільмі «Патріарх», показаному на честь ювілею на каналі «Россия-1», президент розповів, що, можливо, в дитинстві його хрестив батько Кирила. У соцмережах ця несподівана деталь викликала багато жартів.

Архівне фото. Президент Росії Володимир Путін (ліворуч) і патріарх РПЦ Кирило
Архівне фото. Президент Росії Володимир Путін (ліворуч) і патріарх РПЦ Кирило

Святкування ювілею Московського патріарха Кирила проходило з 18 листопада. 22 листопада привітати главу РПЦ прийшли прем’єр Дмитро Медведєв з дружиною, а також російський президент Володимир Путін та його білоруський колега Олександр Лукашенко, який перебував у цей день у Москві з робочим візитом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG