Доступність посилання

ТОП новини

Ігор Гринів: як стати мільйонером (розслідування)


Електронне декларування – страшний сон можновладців – вже реальність. Спроби знівелювати, вихолостити, пом’якшити закон вчинялись регулярно та щоразу наштовхувалися на різку відсіч громадянського суспільства.

Одним із найбільш впливових політиків, які хотіли внести правки до закону, був голова президентської фракції Ігор Гринів. Це він пропонував приховувати від громадськості дані про готівкові кошти. Виступав проти кримінальної відповідальності за помилки у деклараціях. Програма «Схеми», спільний проект Радіо Свобода та каналу «UA:Перший», перевірили статки самого голови президентської фракції Ігоря Гриніва.

Ігор Гринів – народний депутат п’ятьох скликань парламенту. Також він відомий політтехнолог. Працював із президентом Ющенком, а у 2014 році став керівником штабу кандидата в президенти Петра Порошенка. На парламентських виборах 2014-го Гринів вп’яте стає народним депутатом – проходить у Верховну Раду як 14-й номер у списку БПП. А коли Юрій Луценко переходить на роботу до Генеральної прокуратури, саме Гриніва обирають керівником фракції президента у парламенті.

29 вересня, за два місяці до закінчення терміну подання електронних декларацій, Гринів пропонував внести зміни до Закону України про «Про запобігання корупції». Хотів засекретити від громадськості цілий перелік інформації про майно депутатів чиновників.

Голова депутатської фракції партії «Блок Петра Порошенка» Ігор Гринів
Голова депутатської фракції партії «Блок Петра Порошенка» Ігор Гринів

Також депутат Гринів запропонував скасувати кримінальну відповідальність за помилки в декларації.

«Кримінальна відповідальність має бути за подачу недостовірної інформації про податки і ухиляння від податків. В іншому – має бути адміністративна і політична відповідальність, а не кримінальна», – зазначав тоді він.

Через суспільний резонанс та, за словами Гриніва, після втручання самого президента він відкликав свої скандальні поправки.

«Мав складну розмову з президентом щодо внесених мною поправок до Закону України «Про запобігання корупції» щодо запобігання злочинам проти життя і здоров’я особи та проти власності.

Я і надалі залишаюсь при своїй думці, що цей закон потребує доопрацювання та змін. Але врахував дискусію із президентом та відкличу цей законопроект. Суспільство виявилось непідготовленим до такої дискусії. Я розпочинаю відкрите обговорення цього питання і повернуся до нього щойно переконаю громадськість у необхідності таких законодавчих змін», – написав тоді він на своїй сторінці у Facebook.

8:30 ранку. Київська область. Обухівській район. Село Таценки. Автомобіль «Ауді Q7» вартістю близько двох мільйонів гривень виїжджає з території маєтку.

Ігор Гринів виїжджає з маєтку на автомобілі Ауді Q7
Ігор Гринів виїжджає з маєтку на автомобілі Ауді Q7

На території – будинок на майже 600 квадратних метрів, приватне озеро, ліс.

Маєток Гриніва у селі Таценки на Київщині
Маєток Гриніва у селі Таценки на Київщині

Автомобіль «Ауді Q7», на якому пересувається Ігор Гринів – радник президента Петра Порошенка та голова його фракції у парламенті, –зареєстрований на 23-річного сина депутата Романа-Данила.

Фотографія сина Ігоря Гриніва із його сторінки у Facebook
Фотографія сина Ігоря Гриніва із його сторінки у Facebook

А маєток, з якого виїжджав Гринів, розташований на землі, більшу частину якої безкоштовно від держави отримала дочка депутата Марія Гринів.

Ігор Гринів переконує, що за 26 років у політиці зберіг своє чесне ім’я: «Я в парламент перший раз прийшов 26 років назад і, повірте, мені так здається, що своє чесне ім’я зберіг».

Вперше народним депутатом Ігор Гринів став у 1990 році ще за Радянського Союзу. А вже у 1993-му депутат Гринів отримує в користування від держави двокімнатну квартиру в депутатському будинку в самому центрі столиці – на Печерську.

Будинок у центрі столиці, в якому Ігор Гринів отримав квартиру у 1993 році
Будинок у центрі столиці, в якому Ігор Гринів отримав квартиру у 1993 році

У 2003 році Ігор Гринів – народний депутат вже від «Блоку Віктора Ющенка «Наша Україна». Його донька Марія, якій на той час було 19 років, отримує безкоштовно від держави землю у селі Таценки Обухівського району Київської області: 25 соток – під будівництво та 52 сотки для особистого селянського господарства. Ця земля тепер належить самому народному деуптату – донька її подарувала батьку у 2015 році.

В отриманні донькою земельних ділянок Гринів не вбачає нічого надзвичайного.

«13 років тому ми всією сім’єю перебрались повністю жити за місто, – каже він. – Отримали, згідно з українським законодавством, звернулися з заявою до сільської ради і отримали так само ділянку, докупили певні ділянки і збудували от із 2003 року, і закінчили будівництво в минулому році – власний будинок».

На супутникових знімках можна побачити, що у 2006 році на цих ділянках – ліс.

Як виглядала ділянка, де нині стоїть маєток Гриніва, у 2006 році
Як виглядала ділянка, де нині стоїть маєток Гриніва, у 2006 році

Наступний знімок супутник Google зробив вже у 2010 році – тепер тут вже стоїть будинок площею майже 600 квадратних метрів і є навіть озеро.

Стан цієї ж ділянки у 2010 році
Стан цієї ж ділянки у 2010 році

На території біля маєтку з'явилося озеро
На території біля маєтку з'явилося озеро

На той момент Ігор Гринів вже три роки як був депутатом від «Блоку Юлії Тимошенко» – «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина».

Та народний депутат відобразив родинний маєток у декларації лише у 2015 році.

Той факт, що будинок не був у деклараціях за 2013 та 2014 роки, Гринів пояснює наступним чином: «Ще раз кажу, от закінчили і ввели в експлуатацію будинок у минулому році».

Коли будинок у Таценках вже був зведений, родина Гринівих продає квартиру.

Журналісти не раз намагалися поспілкуватися з Ігорем Гринівим
Журналісти не раз намагалися поспілкуватися з Ігорем Гринівим

«Схеми» запитали в Ігоря Гриніва про це:

– Від держави я взяв двокімнатну квартиру 23 роки назад.

– На Панаса Мирного, 27 ?

– Оце я дістав від держави. Крім того, я придбав у цьому ж будинку за власні кошти ще 4-кімнатну квартиру. І потім, коли я продавав, я продавав не ту квартиру, яку від держави отримав. А ту квартиру, яку купив за власні кошти.

– А та квартира, яка від держави, залишилась?

– Ні, ми її об’єднали з тою квартирою і разом продали, – пояснив Ігор Гринів «Схемам».

За словами депутата, також можна зробити висновок, що маєток у Таценках родина збудувала саме за виручені від продажу квартири гроші: «Відповідно, коли прийняли рішення переселятися за місто, то продали квартиру в Києві».

Покупки Гриніва під час президентства Порошенка

У 2014 році Ігор Гринів став керівником виборчої кампанії Петра Порошенка на президентських виборах. А після його перемоги Гринів обіймає посаду заступника голови президентської адміністрації.

У листопаді 2014-го Гринів пішов з цієї високої посади, а через місяць дружина Гриніва Оксана купує квартиру площею 145 квадратних метрів у комплексі «Покровський посад». Квартиру такої площі сьогодні пропонують придбати майже за 7 мільйонів гривень.

Житловий комплекс, у якому дружина Гриніва Оксана купила квартиру площею 145 квадратних метрів
Житловий комплекс, у якому дружина Гриніва Оксана купила квартиру площею 145 квадратних метрів

Згідно з декларацією на сайті Верховної Ради, у 2013 році родина Гриніва – а це дружина, донька та син – на трьох заробили всього 292 тисячі гривень. А сам Гринів задекларував 224 тисячі заробітної плати та ще 100 тисяч гривень на банківському рахунку. За наступний, 2014 рік дружина заробила лише 22 тисячі гривень, а сам депутат задекларував зарплату у 210 тисяч. Виходить, що за два роки родина Гриніва заробила 750 тисяч гривень. Це в рази менше, ніж вартість однієї квартири дружини.

Як же родина Гринівих могла купити квартиру в елітному житловому комплексі?
Як же родина Гринівих могла купити квартиру в елітному житловому комплексі?

На запитання «Схем» Гринів спочатку пропонує подивитися його декларації за попередні роки, а коли журналісти їх роздрукували і ще раз запитали, звідки у дружини депутата гроші на дорогу квартиру у новобудові, відповів, що займався бізнесом із 1994 по 2002 роки.

– От з 1994 по 2002 рік – десь приблизно років 6-7 тобто – свій перший, як кажуть, великий заробіток – не будемо називати цифри – я ще заробив у 1996 чи 1997 році.

– Але чому у декларації немає цих коштів, коли у 2014 році Ваша дружина купувала квартиру?

– Так кошти не вказуються

– Ну як, на рахунку у банку у вас 100 тисяч гривень.

– Я ще раз кажу, не вказуються, наприклад, готівкові кошти

– Тобто це ті кошти, які були в готівці?

– Звичайно.

Нині народний депутат Гринів їздить на роботу на «Ауді Q7» 2015 року, зареєстрованому на 23-річного сина Романа-Данила.

Гринів переконує, що користується автівкою, поки сина немає в країні: «На сьогоднішній день у зв’язку з тим, що я дійсно час від часу в нього беру цей автомобіль, щоб не простоював, і це то, Ви його побачите в моїй декларації так само».

Середня вартість такого автомобіля – 70 тисяч доларів. Виходить, що син депутата придбав авто, ще коли був студентом. Адже, за інформацією самого ж Ігоря Гриніва, його син закінчив навчання на початку 2016 року.

– Магістерську програму він закінчив рік тому, в лютому місяці.

– 2015 року?

– Цього року.

– І вже придбав цю автівку, вибачте, у 2015 році?

– Я вам ще раз кажу, коли ми продали майно, то воно в рівній мірі належить як мені, так і моїй дружині, так і моїм дітям. І ми чесно кожен собі з цього майна… Дружина купила собі квартиру, син купив собі машину.

Окрім того, у декларації за 2015 рік Гринів задекларував півмільйона гривень від продажу рухомого та нерухомого майна, хоча, якщо порівняти декларації за 2014 та 2015 роки, то нічого з наявного майна не зникло.

Та на запитання «Схем», що саме було продано, народний депутат повідомити відмовився.

Голова депутатської фракції партії «Блок Петра Порошенка» Ігор Гринів запевняв, що готовий про все розповісти журналістам, проте все ж ухилявся від деяких запитань
Голова депутатської фракції партії «Блок Петра Порошенка» Ігор Гринів запевняв, що готовий про все розповісти журналістам, проте все ж ухилявся від деяких запитань

– А що саме Ви продали?

– Я вам ще раз кажу, не обов’язково Вам повинен про це говорити. Якщо Ви хочете перевірити мене на чесність, я готовий Вам відповідати на чесність, а якщо Ви хочете робити піар. От на чесність мене перевіряти легко.

– Ми в цьому зацікавлені, тому ми роздрукували Ваші декларації.

– Але я Вам ще раз кажу, тому я вам відповідаю, тому я відповідаю, бо вважаю, що кожен політик має відповідати.

– Просто Ви не відповіли, яке рухоме майно Ви продали.

– І не хочу відповідати.

– А кажете, що відповідаєте.

– Відповідаю. Не хочу просто відповідати.

Виходить, що лідер президентської фракції на законодавчому рівні пропонував дозволити не вказувати в нових електронних деклараціях інформацію про готівку, тоді як саме своїми незадекларованими готівковими заощадженнями він пояснює появу в родини низки елітного майна – авто та квартири.

Гринів пропонував не оприлюднювати відомості про цінне рухоме майно і водночас відмовляється повідомити, що саме він продав, заробивши півмільйона – якщо в деклараціях за попередній рік, порівняно з нинішнім, нічого з майна не зникало.

Лідер президентської фракції виступає за те, аби приховати від суспільства вартість та розмір отриманих подарунків. Тоді як у 2015 році отримав в подарунок дві земельні ділянки від доньки, яка одержала їх безкоштовно від держави.

Лідер президентської фракції пропонував скасувати кримінальну відповідальність за помилки у деклараціях, тоді як будинок Гриніва, побудований ще у 2010 році, у декларації народного депутата з’являється лише у 2015-му.

А отже, саме та інформація, яку Ігор Гринів вимагав на законодавчому рівні засекретити, і становить найбільшу загадку в деклараціях самого Гриніва. Спроби журналістів розібратись із невідповідностями, знайденими у декларації політика, наштовхнулися на хамство та образи з боку депутата. Зрештою шляхом тривалого пошуку можливості поспілкуватися з публічним політиком, журналісти отримали від Гриніва лише неповні коментарі, які не дають цілісного пояснення походження елітного майна лідера президентської фракції у парламенті.

«Схеми» протягом 2 тижнів намагалися домовитися з депутатом Гринівим про інтерв’ю, щоб дати йому змогу як публічному політику детально розповісти про походження того чи іншого майна. Але народному депутату не сподобалось, що журналісти знімали його маєток та автомобіль, попри те що він – публічна особа. Тому Гринів відмовився давати інтерв’ю та погрожував скаргами на порушення журналістської етики:

– От у мене немає жодної поваги до Вас як до журналіста, щоб Вам відповідати на жодне питання. Тепер я буду до тих, хто дає Вам відповідні кошти для випуску цієї передачі, звертатися з порушенням етики журналістської поведінки. Бо ніколи журналісти ще себе так не поводили.

– Як? Журналісти постійно знімають з квадрокоптерів будинки, – відповів на це журналіст програми.

– Журналісти дзвонять і кажуть: ми такі то журналісти, хочемо зняти Ваш будинок. А те, що Ви робили, – це, з моєї точки зору, є порушення повністю етики журналіста. Тому спокійно, все нормально. Я до Вас не маю жодних юридичних претензій, я до вас маю етичні притензії. і відповідно не хочу з вами розмовляти.

– Ігоре Олексійовичу, але нам дуже потрібна Ваша позиція з приводу вашої декларації.

– Ви мені не цікаві! Я Вам пояснив. Та робіть, що хочете. А стосовно Вас я маю велику зневагу.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG