Прага – У Празі цими днями відбувся Stratcom Summit – саміт із проблем стратегічної комунікації й безпеки, одна з найважливіших цього року міжнародних конференцій, яка стосується проблем світової безпеки. Її організатором було міністерство внутрішніх справ Чехії. Зокрема, на саміті чеські фахівці з проблем міжнародної безпеки й комунікації поділились своїм досвідом, як дієво і вчасно відповідати на виклики доби у сфері кібербезпеки. А з 1 січня при МВС буде створений антитерористичний центр»
Одна з головних тем на празькому саміті торкнулась чи не найскладнішої проблеми: як швидко виявити і вчасно визначити масштаби і головні джерела дезінформації. На цьому наголосив міністр внутрішніх справ Чехії Мілан Хованец. На його думку, сьогодні передусім потрібно навчитись «захищати кібернетичний простір, сферу, в якій Чеська Республіка, на жаль, фіксує щорічне зростання злочинності на 14 відсотків».
У нинішньому світі інтернет-простір став місцем справжніх боїв за думки і настрої громадян. Саме через інтернетні сайти в Чехії сьогодні поширюється найбільше дезінформації. Щоб навчитись цьому чинити опір, знаходити вчасно джерела дезінформації, відкривати їх, у Чеській Республіці створять спеціальний центр.
Невелике формування, приблизно 20 людей. Його метою буде – виявляти гібридні загрози, пропаганду в кіберпросторіМілан Хованец
У розмові з Радіо Свобода міністр внутрішніх справ Чехії Мілан Хованец зазначив: «Першого січня наступного року буде при міністерстві створений антитерористичний центр. Наразі це невелике формування, приблизно 20 людей. Його метою буде – виявляти гібридні загрози, пропаганду в кіберпросторі. Ми зобов’язані дати нашим співгромадянам можливість самим шукати правду».
Аналітик Ондржей Кундра належить до відомих чеських знавців кіберпростору і загроз, які несе це середовище пересічному чехові. На його думку, сьогодні, враховуючи російську агресію в Україні, кризу в Сирії, де також активно діє російське військо і зброя з Росії, не можна «ховатись за правом на свободу слова».
Поліція і служба безпеки ведуть нагляд 50 проросійських дезінформаційних сайтів та інших відповідних проектівОндржей Кундра
В чеському сегменті інтернету проросійські сайти Aeronet, Nova republika, Parlamentni listy, ePortal та багато інших щодня скидають на чеських громадян масу вміло сформованої, часто не менш майстерно прихованої «дези». В цілому ж у Чехії, як вважає Ондржей Кундра, «поліція і служба безпеки ведуть нагляд 50 проросійських дезінформаційних сайтів та інших відповідних проектів».
Проросійські сайти в Чехії: як вистояти
Одним найнебезпечніших вважають чеські аналітики проросійськй сайт Parlamentni listy , який є добре обдуманою сумішшю різної інформації, між якою є й правдива. У зв’язку з цим чеський політолог Ондржей Соукуп звертає особливу увагу на потребу навчати співгромадян, особливо молодь, відрізняти пропаганду, спотворені факти від правди.
Цим шляхом пішла відома чеська правозахисна організація «Людина у скруті», яка започаткувала навчання з інформаційної грамотності для громадян.
Російська пропаганда дуже добре продумана і цілеспрямованаПетр Павел
Події останніх років свідчать, що в арсеналі російської гібридної війни, і не тільки в Чехії, пропаганда і дезінформація належать до головної зброї. Про це на празькому саміті говорив голова Військового комітету НАТО генерал Петр Павел, на думку якого «російська пропаганда дуже добре продумана і цілеспрямована».
Щоб вистояти, потрібно запровадити свої методи боротьби, насамперед розповідати, яку небезпеку для демократичного світу сьогодні становить агресивна політика і пропаганда Росії. Активну роботу в цьому напрямку розгорнула відома в Чехії громадська організація «Європейські цінності», зокрема, її працівники велику увагу зосереджують на зустрічах із політологами, вченими-істориками, які присвячені аналізу методів роботи і джерелам проросійської пропаганди. На думку заступника директора Якуба Янди, це особливо важливо для Чехії, де вплив дезінформаційних операцій Росії на населення «є найсильнішим, порівняно зі Словаччиною та Угорщиною».
Як вважають чеські політологи, сьогодні членство Чехії в Європейському союзі (1996 рік) і НАТО (1999 рік) – не захисна парасолька, а передусім обов’язок захищати країну і союзників, у тому числі й від кібератак проросійської пропаганди.