Командування НАТО ставиться зі скептицизмом до інформації з України, заявив у Празі голова Військового комітету НАТО, генерал Петр Павел, виступаючи на міжнародній конференції, присвяченій протидії дезінформації. Він сказав, що коли йдеться про Україну, потрібно уникати «чорно-білого сприйняття». Слова високопосадовця НАТО викликали здивування у деяких американських учасників конференції. Вони вважають, що коли йдеться про Україну, то і НАТО, і західні лідери мали б чітко заявити про агресією з боку Росії і відділити позицію щодо війни від позиції щодо реформ.
Справи в Україні не є «чорно-білими», заявив голова Військового комітету НАТО генерал Петр Павел, виступаючи на міжнародній конференції у Празі, яка зібрала понад 130 експертів з протидії дезінформації з державних і недержавних організацій.
«Коли ми говоримо про Україну, потрібно за всяку ціну уникати «чорно-білого» сприйняття, тому що на громадськість дуже знеохочуючи діє «одноколірна» правда, тому що реальність є завжди багатоколірною», – заявив чеський генерал, відповідаючи на запитання про Україну від Радіо Свобода.
Після виступу він уточнив у коментарі, що НАТО у переговорах з українськими партнерами не уникає неприємних для України питань, бо це є елементом чесного партнерства.
Ми говоримо не лише про весь той внесок та жертви, які зробила Україна, багато роботи ще потрібно зробитиПетр Павел
«Коли ми проводимо засідання з українськими політичними та військовими керівниками в НАТО, ми завжди згадуємо про весь спектр кольорів та відтінків. Ми говоримо не лише про весь той внесок та жертви, які зробила Україна, але багато роботи ще потрібно зробити. І це питання, які стосуються верховенства права, боротьби з корупцією, реакції на певний підйом націоналізму, і вони є важливими для продовження підтримки з боку НАТО», – сказав генерал Павел, відповідаючи на запитання Радіо Свобода.
Проте його публічна заява викликала здивування з боку кількох американських учасників конференції. Зокрема Джон Гербст, колишній посол США в Україні, а нині директор Євразійського центру при Атлантичній раді США, гостро відреагував на слова чеського генерала, бо сприйняв їх як невизначеність західної позиції щодо подій в Україні.
По-перше, західні лідери, включно з керівниками НАТО, намагаються уникати назвати те, що Росія робить в Україні, агресією, війноюДжон Гербст
«Справа в тому, що по-перше, західні лідери, включно з керівниками НАТО, намагаються уникати назвати те, що Росія робить в Україні, агресією, війною – тим, чим воно є. Тому мені було дивно почути, що один з високопосадовців НАТО у відповідь на запитання про Україну говорить, що речі не є «чорними» і «білими», в той час, як він сам та інші люди в НАТО не можуть чітко заявити, що відбувається. І друге, щодо реформ, то він тут має певну рацію. Реформи не просуваються так швидко, як нам би хотілося, і як самим українцям хотілося б. Але також правдою є, що зміни на краще відбуваються, і вони є істотними», – вважає американський дипломат і додає, що неспроможність західних лідерів визнати позитивні результати українських реформ уже сама по собі підіграє російській дезінформації.
Колега Гербста по Атлантичній раді та спеціаліст з питань ультра-правих і націоналістичних рухів у Європі, Аліна Полякова вважає, що підйом патріотизму, поява почуття приналежності і відповідальності за долю країни були дуже важливі для зміцнення української держави.
Є багато дезінформації про Україну ще з часів ЄвромайдануАліна Полякова
«Щодо екстремістського націоналізму, я б не турбувалася про це в Україні. Це є набагато більшою проблемою для західних країн, ніж для України. Є багато дезінформації про Україну ще з часів Євромайдану, коли російські ЗМІ використовували праворадикальні групи для того, щоб представити Євромайдан як фашистський заколот. Ми знаємо, що все це не так, і це брехня. Але ця ідея щодо України ще існує. І коли з’являється якесь повідомлення, як, наприклад, про появу партії «Національний корпус», яку створив батальйон «Азов», що на мій погляд не має жодного значення, – ці події розкручуються російськими ЗМІ, і це потрапляє в наш дискурс як щось таке, чим ми маємо бути занепокоєні. Гадаю, що західним лідерам і лідерам НАТО потрібно було б подивитися, що дійсно відбувається в Україні, перш ніж вони будуть робити подібні заяви», – вважає дослідниця Атлантичної ради.