Доступність посилання

ТОП новини

Вацлав Гавел: «Правда і кохання переможуть брехню і ненависть»


Вацлав Гавел, жовтень 2009 року
Вацлав Гавел, жовтень 2009 року

Сьогодні, 5 жовтня, Вацлаву Гавелу виповнилося б 80 років. У ці дні Вацлава Гавела – відомого політика, першого президента посткомуністичної Чехословаччини, а потім Чеської Республіки – згадують не тільки чехи і словаки. Важливим є і його внесок у розбудову демократії в країнах посткомуністичної Європи, в боротьбу за права і свободи людини. Вацлав Гавел належав до тих політиків, які підтримали Україну і з тривогою відстежували розвиток подій в Росії.

Вацлав Гавел: «Правда і кохання переможуть брехню і ненависть»
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:54 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Біографія Вацлава Гавела – дисидента, драматурга, політика, президента – охоплює події дуже різного рівня і характеру. Він майже 5 років відсидів у тюрмі за, як записано в судовій постанові, «підрив республіки», але також був шанованим гостем у Білому домі, ходив на законспіровані від режиму зустрічі з однодумцями, коли боровся з комуністичним режимом у колишній Чехословаччині і виступав на демонстраціях, які збирали тисячі його співгромадян. Але завжди, за всіх обставин, залишався скромною людиною.

Я пообіцяв, а слово треба тримати
Вацлав Гавел

Вацлав Гавел і жив скромно, продовжував жити в невеликому одноповерховому будинку в Празі, без огорожі і майже без охорони. Згадую одне інтерв’ю, яке ми записували у Вацлава Гавела вдома. Коли ми під’їхали до будинку, до нас підійшов один поліцейський, але дізнавшись, хто ми, втратив інтерес і пішов собі геть. Нікого більше біля дому не було. Вацлав Гавел тоді хворів, однак, не зважаючи на хворобу, прийняв нас, адже, як сказав, «Я пообіцяв, а слово треба тримати».

І в цьому був послідовний, тримав слово і вірив у силу правди. В одному зі своїх ключових творів – «Сила безсилих» – Вацлав Гавел наголошує на силі правди, яка в посткомуністичному суспільстві «набуває політичної сили».

За сильну демократію зі слабким лідером

На думку чеського політолога Міхала Романцова, найважливішим у політичній спадщині Вацлава Гавела було саме його вміння визначити головну рушійну силу в житті громади.

Найважливішим, вважав Вацлав Гавел, є опертя на те, що ми називаємо демократичною системою. Це означає сильні демократичні інституції й – відносно до них – слабкі лідери
Міхал Романцов

«Найважливішим для успішного функціонування демократії, вважав Вацлав Гавел, є опертя на те, що ми називаємо демократичною системою. Це означає сильні демократичні інституції й – відносно до них – слабкі лідери. Ця думка зі спадщини Вацлава Гавела важлива не тільки для України, але для всіх постсоціалістичних країн», – каже він.

Вацлав Гавел не приховував свого негативного ставлення до тих політичних лідерів і систем, які відбирають в людини право вільно висловлювати свої думки. Мабуть, тому виступи Вацлава Гавела збирали багатотисячні мітинги, і завжди – і на засіданні Генеральної асамблеї ООН, і в рідній Празі – він свій виступ закінчував нині всім відомим гаслом «Правда і кохання переможуть!».

Вацлав Гавел: життя і спадщина
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:57 0:00

Відомий чеський політичний оглядач Юхим Фіштейн, який особисто знав Вацлава Гавела, наголошує саме на його простоті й людяності у спілкуванні й вмінні почути думку інших.

Вацлав Гавел прийшов до політики в жодному випадку не заради її самої чи щоб розбагатіти, але з прагненням послужити своїй країні, послужити своїм співвітчизникам
Юхим Фіштейн

«Вацлав Гавел був просто живою людиною – з усіма й усюди. Це був повнокровний політик, який прийшов до політики в жодному випадку не заради її самої чи щоб розбагатіти, але з прагненням послужити своїй країні, послужити своїм співвітчизникам», – розповідає він.

До ювілею Вацлава Гавела в Чехії, а також в інших країнах світу відкриваються так звані «Лавочки Вацлава Гавела» – звичайні лави біля столу десь у місті чи на природі, де можна посидіти, погомоніти, згадати президента. А на Площі біля Національного театру в Празі увечері 5 жовтня представлять «Серце для Вацлава Гавела» – велику інсталяцію, на якій можна буде залишити побажання президентові до його 80-ліття.

  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Авторка матеріалів для Української редакції Радіо Свобода впродовж багатьох років. Займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG