Верховна Рада ухвалила закон «Про позбавлення Віктора Януковича звання президента України». За відповідне рішення за основу і в цілому проголосував 281 депутат. Таким чином, екс-президент Янукович, став першим президентом без статусу, який зберігається довічно. Разом з тим, таке рішення не має юридичної сили, визнають депутати.
Верховна Рада ухвалила чи не найкоротший закон за всю свою історію. Він складається лише з двох пунктів: «Позбавити В. Януковича звання Президента України» та «Цей закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування». За словами лідера Радикальної партії Олега Ляшка, спікер парламенту Володимир Гройсман запропонував пункт другий цього закону доповнити фразою: не тільки забрати звання президента, а й розстріляти. Втім, депутати її, звісно, не врахували.
«Я підтримую цю пропозицію. Розстріляємо, коли дістанемо з-під землі і приведемо на Майдан. Там, де він убивав людей, там він і закінчить своє собаче життя», – сказав Ляшко.
«Але тільки за рішенням суду. Якщо потрібно для цього змінити закон, то треба буде це розглянути в парламенті», – віджартовувався Гройсман.
Примітно, що за позбавлення президентського звання свого колишнього лідера проголосували 12 депутатів із «Опозиційного блоку». Серед них – Юрій Бойко, Олександр Вілкул та інші соратники президента-втікача. Кнопку «проти» натиснув лише Михайло Добкін.
Імпічмент або смерть
Згідно ст. 108 Конституції України повноваження Президента України припиняються достроково у разі відставки, неможливості виконувати свої повноваження за станом здоров’я, усунення з поста в порядку імпічменту або смерті, нагадував в кулуарах народний депутат від «Самопомочі» Єгор Соболєв. Рішення Ради він назвав «дешевим піаром» (хоч проголосував «за») і сказав, що з юридичної точки зору ухвалення закону нічого не дасть.
Його треба зловити і посади до в’язниці, забрати все, що він накрав, і віддати платникам податківЄгор Соболєв
«Якщо кажемо, що він не президент, то ми з таким же успіхом можемо сказати, що він не людина. Його треба зловити і посади до в’язниці, забрати все, що він накрав, і віддати платникам податків. На це ми маємо бути націлені. Якщо є в парламенті люди, які хочуть, щоб Янукович постав перед законом, то маємо поставити це завдання перед новим генеральним прокурором. А старого, який це завдання вже провалив, звільнити. Оце буде справжня робота парламенту»,– наголосив він.
Схожої думки дотримується і однофамілець Єгора Соболєва депутат від фракції «Батьківщина» Сергій Соболєв. Це рішення він теж називає політичним.
«Більше того, автори законопроекту на обговорення в комітеті заявили, що вони це розуміють і вважають, що це повинно бути враховано в наступних змінах до Конституції», – підтвердив свої слова депутат.
Юридично правильно було б, якби Верховна Рада спершу передбачила спеціальну норму в законі про імпічмент, додає до слів колег депутат від «Блоку Петра Порошенка» Віктор Чумак.
«Треба передбачити в законі про імпічмент можливість заочно провести процедуру імпічменту для президентів, які переховуються чи кинули країну, і лише тоді позбавляти звання президента», – висловив він своє бачення.
Тепер підписати закон щодо свого попередника повинен нинішній президент Петро Порошенко.
Тим часом, днем раніше, 3 лютого, колишній український прем’єр Микола Азаров, який теж переховується в Росії від українського правосуддя, дав інтерв’ю, в якому виступив на захист Януковича. За його словами, віддавати накази про вбивство людей той не міг, а події періоду Майдану – «це змова, щоб скинути владу, в якій очевидна роль західних спецслужб». Свої слова Микола Азаров повторив і в середу на прес-конференції в Москві.